Кога е най-доброто време за медитация?
В идеалния случай е най-добре да медитирате два пъти на ден: сутрин и вечер. Сутринта е най-доброто време да натрупате енергия и да се подготвите за успешен и щастлив ден. Вечерта е време за обобщаване, облекчаване на умората и освобождаване от стреса и досадни мисли.
Намерете най-доброто време за себе си. Някои го правят и сутрин, и вечер, а други избират според настройката и времето, което имат.
Що се отнася до динамичните медитации, те определено заместват часове тренировки във фитнеса и ви позволяват да поддържате тялото си във форма и будност чрез движения и освобождаване на огромни количества застояла енергия. Тях е по-добре да правите рано сутрин.
Музика за медитация: необходима ли е?
По-добре е да медитирате в тиха среда, в пълна тишина. Музиката често носи определено впечатление, настроение и задава тона.
Един ден слушах реч на непознат за мен психолог по радиото. Той говори за това как музиката на човешката душа е като пеенето на океана. Явно затова шумът на вълните ни действа толкова успокояващо, вкарвайки ни в състояние на транс лесно и безпроблемно.
У дома е по-добре да медитирате в тишина, позволявайки на гласа на сърцето ви да звучи с пълна сила. При водените медитации, винаги има нежна музика, умело избрана от водещия.
Позиция на тялото по време на медитация
За медитация е важна позицията на тялото с изправен гръб. Не е задължително да е поза лотос. Можете да седнете с изправен гръб на стол, ако това е физиологично по-удобно за вас.
Тази позиция дава възможност за свободно дишане, позволява на въздуха да преминава през целия гръбначен стълб, през цялото тяло. Освен това с изправен гръб шансовете ви да заспите рязко намаляват, а способността ви за концентрация се увеличава. Така през него протича енергия, която ни дава сили да живеем и да постигаме желаните резултати. Можете да легнете на постелка на земята или по гръб на леглото. Аз лично предпочитам второто.
Трябва ли да затворите очи, за да медитирате?
Важно е да затворите очи, да се потопите в света на вашите преживявания и да се концентрирате върху дишането или някаква мантра. Разбира се, мислите ще текат както обикновено, създавайки смут и объркване. Важно е не да ги прогонвате, а да наблюдавате, като постепенно ги успокоявате с дишане или да си представяте, че с всяко издишване, издишвате всички мисли.
Започнете с малко
Един от ключовете за установяване на медитативна практика е да започнете с малко. Точно както начинаещите бегачи започват с миля, а не с маратон, начинаещите медитиращи не трябва да се стремят към един час, когато тепърва учат. Oтделянето на 10 минути по едно и също време всеки ден може да помогне за установяване на рутина. Освен това можете да зададете таймер, който да ви предупреждава, че медитацията ви е приключила и постепенно да увеличавате времето. Аз лично предпочитам водените медитации и започнах с двадесет минути, а в момента медитирам по един час.
Не съдете себе си
Ако установите, че сте били разсеяни от вашите мисли или телесни усещания, като стягане във врата или болка в гърба, не се притеснявайте и не се критикувайте. Дори опитни медитиращи знаят, че умът им естествено понякога се лута. Важно е да знаете, че медитацията не е предназначена да бъде еднократна дейност. Истинската й сила идва от практиката.
Как да успокоите ума си по време на медитация?
Ако се борите с мислите, изметете ги от главата си, те ще увеличат активността си и няма да можете да се отпуснете. Само като приемем това, което се случва, можем да го променим. Това никак не е лесно. Мислите, разбира се, ще пречат на спокойствието ви, ще ви дразнят като досадни мухи. Важно е да поставите задачата правилно: не да се отървете от мислите, а да се концентрирате върху дишането. Веднага щом почувствате, че мислите ви завладяват, просто запомнете това и засилете наблюдението си върху дишането си.
Постепенно, ден след ден, душевният хаос ще намери своя ред, ще се успокои и ще си дойде на мястото. Тогава ще започнете да управлявате състоянието си и да давате ясни насоки на мислите си, създавайки картини на желаното бъдеще, като спокойно ги изпълвате с енергия.
Всичко започва с дишането.
И още: Когато откриете, че умът ви блуждае по време на медитация, един от начините да върнете вниманието си е като кажете любимата си мантра: „Не трябва да мисля за това точно сега“.
Желая ви успех по този прекрасен и вълнуващ път, мили хора.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: