Едно от нещата, които те възпират да преследваш мечтите си е страхът от провал и липсата на самочувствие, от което се нуждаеш, за да преодолееш този страх.
Това е нещо, с което всички се сблъскваме до известна степен. Ключовият въпрос е как преодоляваме този страх? Като работите върху самочувствието си.
Какво е самочувствието?
Самочувствието е мнението, което имаме за себе си. Когато имаме здраво самочувствие, сме склонни да се чувстваме позитивно настроени към себе си и към живота като цяло. Това ни прави по-способни да се справяме с възходите и паденията.
Когато самочувствието ни е ниско, сме склонни да виждаме себе си в негативна и критична светлина. Освен това се чувстваме по-малко способни да се справим с предизвикателствата, които животът ни поставя.
Какво причинява ниско самочувствие?
Ниското самочувствие често започва в детството. Нашите учители, приятели, братя и сестри, родители и дори медиите ни изпращат положителни и отрицателни съобщения. По някаква причина съобщението, че не си достатъчно добър, е това, което остава с теб. Може би ви е било трудно да оправдаете очакванията на другите за вас или вашите собствени очаквания.
Личността също може да играе роля. Някои хора са просто по-склонни към негативно мислене, докато други си поставят невъзможно високи стандарти.
Как ни влияе ниската самооценка?
Ако имате ниско самочувствие, можете да се скриете далеч от социални ситуации, да спрете да опитвате нови неща и да избегнете такива, които ви се струват предизвикателни.
В краткосрочен план избягването на предизвикателни и трудни ситуации може да ви накара да се чувствате в безопасност. В дългосрочен план обаче, това може да има обратен ефект, защото засилва основните ви съмнения и страхове. Учи ви на това, че единственият начин да се справите е като избягвате нещата.
Животът с ниска самооценка може да навреди на вашето психично здраве и да доведе до проблеми като депресия и тревожност. Можете също така да развиете вредни навици, като пушене и пиене, като начин за справяне с проблемите.
Как да имаме здраво самочувствие?
За да повишите самочувствието си, трябва да идентифицирате негативните вярвания, които имате за себе си, след което да ги предизвикате.
Може да си кажете, че сте „твърде глупави“, за да кандидатствате за нова работа например, или че „никой не го е грижа“ за вас. Започнете да отбелязвате тези негативни мисли и ги записвайте на лист хартия или в дневник. Задайте си въпроса кога за първи път са се появили.
След това започнете да пишете някои доказателства, които оспорват тези негативни вярвания, като например: „Наистина се справям с предизвикателни ситуации“ или „Сестра ми се обажда да говорим всяка седмица“.
Запишете и други положителни неща за себе си, като „Аз съм разумен“ или „Аз съм чудесен готвач/фризьор, писател“ или „Аз съм човек, на когото другите вярват“. Напишете и някои добри неща, които другите хора казват за вас.
Стремете се да имате поне 5 положителни неща във вашия списък и да го допълвате редовно. След това поставете списъка си някъде, където можете да го виждате лесно.
С две думи, самооценката е вашето мнение за себе си и вашите способности. Тя може да бъде висока, ниска или някъде по средата. Докато всеки от време на време се съмнява в себе си, ниското самочувствие може да ви накара да се чувствате несигурни и демотивирани.
Що се отнася до вашата самооценка, наистина е важно само едно мнение – вашето собствено.
Ето и някои техники за повишаване на самочувствието:
Променете историята
Всички имаме история, която сме създали за себе си, която оформя нашето самовъзприятие, на което се основава основният ни образ. Ако искаме да променим тази история, трябва да разберем откъде е дошла и къде сме получили съобщенията, които си казваме. Чии гласове усвояваме?
Понякога автоматичните негативни мисли като „Ти си дебела“ или „Ти си мързелива и глупава“ могат да се повтарят в съзнанието ти толкова често, че започваш да вярваш, че са верни. Как да се справите с тях?. Можете да започнете с утвърждения. Какво искаш да вярваш за себе си? Повтаряйте си тези фрази всеки ден.
Вижте как да направите своето утвърждение тук.
Бъдете мили със себе си
Постарайте се да бъдете добри към себе си и ако все пак се подхлъзнете, опитайте се да оспорите всякакви негативни мисли. Едно добро правило е да говорите със себе си по същия начин, по който бихте говорили с приятелите си. Това може да бъде наистина трудно в началото, но практиката е перфектна.
Не се сравнявайте с другите
Сравняването с други хора е сигурен начин да започнете да се чувствате зле. Опитайте се да се съсредоточите върху собствените си цели и постижения, вместо да ги измервате спрямо нечии други. Никой не се нуждае от такъв натиск!
Раздвижете се
Физическата активност е чудесен начин за повишаване на мотивацията, практикуване на поставяне на цели и изграждане на увереност. Потенето също така, подсказва на тялото да освободи ендорфини, хормоните на щастието.
Много проучвания показват връзка между упражненията и по-високото самочувствие, както и подобреното психично здраве. Други неща като правилното хранене и достатъчно сън, също са показали, че имат положителни ефекти върху самовъзприемането.
Никой не е перфектен
Винаги се стремете да бъдете най-добрата версия на себе си, но също така е важно да приемете, че съвършенството е нереална цел и не забравяйте, че всеки допуска грешки.
Правенето на грешки ви дава възможност да се учите и да израствате, така че се опитайте да не се бичувате, ако забравите да натиснете CTRL+S на супер важна задача. Всички сме го правили.
Фокусирайте се върху това, което можете да промените
Лесно е да се заемете с всички неща, които са извън вашия контрол, но така няма да постигнете много. Вместо това се опитайте да фокусирате енергията си върху идентифицирането на нещата, които са под ваш контрол и вижте какво можете да направите с тях.
Правете това, което ви прави щастливи
Ако прекарвате време в правене на нещата, които ви харесват, е по-вероятно да мислите позитивно. Опитайте се да планирате по малко време за това всеки ден. Независимо дали това е време, прекарано в четене, готвене или просто лежане на дивана и слушане на музика, ако ви радва, отделете време за това.
Празнувайте малките неща
Тази сутрин станахте навреме. Отбележете го. Направихте съвършения омлет. Чудесно, браво. Празнуването на малките победи е чудесен начин да изградите увереност и да започнете да се чувствате по-добре със себе си.
Заобиколете се с подкрепящи хора
Намерете хора, които ви карат да се чувствате добре и избягвайте онези, които са склонни да предизвикат негативни емоции. Приятелите и познатите ви трябва да ви окуражават и да изтъкват положителните ви качества. Обръщайте се към тях за подкрепа преди важно дело или когато сте на път да сбъднете някоя мечта.
Открийте вашата вътрешна рок звезда
Алберт Айнщайн е казал: „Всеки е гений. Но ако съдите за рибата по способността й да изкачи дърво, тя ще изживее целия си живот, вярвайки, че е глупава“. Всички имаме своите силни и слаби страни. Някой може да е брилянтен музикант, но същевременно ужасен готвач. Разберете кои са вашите силни страни и чувството на увереност, които пораждат, особено в моменти на съмнение.
Ако ви е трудно да идентифицирате своите уникални качества, помолете приятел да ви ги посочи. Понякога за другите е по-лесно да видят най-доброто в нас, отколкото за нас самите.
Коригирайте мислите и убежденията си
Заменете отрицателните или неточните мисли с конструктивни такива. Опитайте тези стратегии:
Използвайте изявления, в които има надежда. Отнасяйте се с доброта и насърчение към себе си. Вместо да мислите, че презентацията ви няма да върви добре, опитайте да си кажете нещо като: „Въпреки че е трудно, мога да се справя с тази ситуация“.
Простете си. Всеки допуска грешки – и грешките не са постоянни отражения върху вас като човек. Те са изолирани моменти във времето. Кажете си: „Допуснах грешка, но това не ме прави лош човек“.
Избягвайте изявленията като „трябва“ и „длъжен съм“. Ако установите, че мислите ви са пълни с тези думи, може да поставяте неразумни изисквания към себе си – или към другите. Премахването на тези думи от мислите ви ще доведе до по-реалистични очаквания.
Фокусирайте се върху положителното. Помислете за нещата от живота ви, които работят добре. Помислете за уменията, които сте използвали за справяне с предизвикателни ситуации. Помислете какво сте научили. Ако сте имали негативно преживяване, какво бихте направили по различен начин следващия път, за да създадете по-добър резултат?
Насърчавайте се. Дайте си признание за правенето на положителни промени. Например „Моята презентация може да не беше перфектна, но колегите ми задаваха въпроси и оставаха ангажирани, което означава, че постигнах целта си“.
Приемайте предизвикателства
Всички се чувстваме нервни или се страхуваме да правим нови нещата понякога. Но хората със здравословно самочувствие не позволяват на тези чувства да ги спрат да опитват нови неща или да приемат предизвикателства.
Поставете си цел, като например да отидете на творчески курс или на социално мероприятие сами без приятели. Постигането на целите ви ще помогне за повишаване на самочувствието ви.
Овладейте ново умение
Когато придобиете опит в нещо, което съответства на вашите таланти и интереси, вие увеличавате чувството си за компетентност. Запишете се на курс за усвояване на нов език, фотография, танци или друго, което би ви накарало да усетите удовлетвореност.
Направете си бъкет лист
Помислете за всички неща, които искате да направите и сбъднете в живота си и след това ги запишете като създадете собствен бъкет лист. Постигането на целите от списъка ще ви накара да се почувствате значими.
Вижте как да направите това тук.
Прегледайте моя бъкет лист.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Колко важни са женските практики
2 thoughts on “Как да повишим самочувствието си?”