Деветашката пещера е едно от красивите места за посещение в Ловешка област. Намира се на около 15 км от гр. Ловеч. Лесно може да се оприличи на Проходна пещера – и двете са над земята, отворени, топли и сухи. Името й идва от нейното разположение – в Деветашкото плато и само на километър и половина от село Деветаки. Известна е още като Маарата (означава пещера на турски език). Още с приближаването, впечатление прави огромният й елипсовиден вход, който със своите размери от 30/35 м води към най-голямата пещерна зала в България. Ако в пещера Проходна отворите отгоре са два (заради които пещерата е наречена Божиите очи), то тук те са цели седем. В миналото хората са ги наричали „окна“ или прозорци. Наистина са много красиви и създават невероятна и магична атмосфера като пропускат слънчевата светлина и служат за естествено проветрение. Маарата е дълга 2442 м, а максималната й височина е 58 м при окното „Кошерището“. Най-голямото окно е с размери 73/48 м и се нарича „Килика“. Обемът на залата е 643 000 м3. В пещерата се образуват различни по големина езера с температура на водата 9-13 градуса.
След централното помещение, Деветашката пещера се разклонява на две зали – лява и дясна. Лявата е дълга 2 км и през нея преминава малка рекичка, която се влива в река Осъм. Затворена е за посещения. Дясната е суха и е наречена с името „Олтара“.
Близостта на река Осъм, на тучни пасища и плодородни земи, големината и осветеността, са предпоставка за заселване на пещерата още от дълбока древността (още около 70 000 г. пр. Х.). Намерени са много находки от различни епохи – бронзов сърп от Бронзовата ера, дръжка от Родоска амфора с печати, мраморна плочка с изображение на Артемида и част от кривак на Херакъл. Тук е открит и първият неолитен гроб по нашите земи, както и детско погребение в две керамични чаши. В различните ери, пещерата е служела както за убежище, така и за олтар за преклонение на различни божества.
Най-многобройни са били заселниците от каменно-медната епоха (V хил. пр. Х.) когато цялата пещера е населена.
В Деветашката пещера има и голямо биологично разнообразие. Тя е убежище на около 45 вида животни. Интерес представлява многообразието от птици – бухал, горска улулица, скална лястовица и червеноопашка, които си правят гнезда в скалите около входа и техните звуци огласят цялата пещера. Има и 11 вида прилепи. Тук те образуват многохилядни колонии, които достигат до 60 000 индивида.
Дълги години, Деветашката пещера е била място за съхранение на държавния хранителен резерв (до 50-те години на миналия век), а после и на петрол като е обявена за засекретен военен обект и е била абсолютно забранена за посещение, а всички пътища към нея са били унищожени. В по-новата й история, тя става декор на зрелищната холивудска продукция „Непобедимите 2“. За благодарност за разрешението за снимки в този природен феномен, екипът изгражда нов мост над река Осъм като подарък към всички посетители, които вече с лекота могат да стигат до пещерата. Освен това, вътре изграждат стена и тунел, който води към залата, наречена „Олтара“. В нея могат да се видят два огромни кръга – бетонни постаменти – местата за цистерните с горивото, които са били там до 90-те години на миналия век. Именно в тази зала са намерени множество находки от Неолитния период. В нея има отвор, който предполагам води навътре в пещерата и е дом на хилядите прилепи, но там е затворено за посещение. Отвън можете да видите десетки могилки от камъни, направени от посетителите.
Цялостното усещане тук е за величественост, монументалност, спокойствие и красота. Мястото е прекрасно за снимки и ще ви е необходим около час, за да се насладите на всичко без бързане.
Билетът за посещение е 3 лева. За пенсионерите и учащите, цената е 2 лева. Деветашката пещера е част от книжката със стоте национални туристически обекта, така че не я забравяйте при своето посещение.
В района можете да посетите още: Крушунски водопади, гр. Ловеч, Къкринско ханче и други.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Съева дупка – може би най-красивата пещера в България
Мелник – малкото бижу на Югозападна България
Красотата и магията на Крушунските водопади
Една от най-големите и чудни пещери на България. Много красиви снимки, мястото е супер за посещение!
Благодаря, да, наистина прекрасно място 🙂