Кападокия омагьосва с уникални гледки, усмихнати хора и невероятна атмосфера. Усещането е, че си влязъл в приказка от „1001 нощ“ и не спираш да вдишваш въздуха на древни времена и да чувстваш спокойствие и мир. Намира се в централна Анадола, в областите Аксарай и Невшехир. Няма да се спирам на начина, по който са образувани всички онези причудливи форми, които определят пейзажа на долините й, но ще отбележа, че направо ти спират дъха. Дори и след смрачаване гледката е поразяваща. Високите „комини“ на вулканичните скали се тъмнеят в здрача, а малките светлини на къщите и хотелите под тях къпят основата им. Смълчаната природа оставя диря в съзнанието ти и очите дълго време не могат да се нарадват чудния пейзаж. Оставаш безмълвен като от време на време от устните ти се отронва по едно „Ах, Ехаааа“ или „Уау“. Домове, изкопани направо в скалите те карат да се замислиш за живота на древните хора, дълбали в опит да се установят по тези земи. В днешни дни все още има такива, които живеят в тези образувания. Забележиш ли прозорци в дупките, значи този дом е обитаем и сега.
Кападокия е известна и с подземните си градове, служели за защита от дивите животни и многобройните инвазии през онези времена, а и с религиозни цели. Смята се, че под земята има повече от сто такива, голяма част от които не са отворени за посещение. Освен за защита от животни и нападатели, градовете се използвали и за предпазване от тежките атмосферни условия, тъй като температурата в тях е по-висока при студено време и хладна през горещите летни дни. Градовете били свързани с лабиринти от тесни тунели, по които можело да мине само един човек и то приведен одве. Портите за достъп се покривали с големи търкалящи се камъни, за да не позволят навлизането на животни. Във всеки град е имало изградена вентилационна система, стигаща понякога до дълбочина от 80 метра и свързваща се с подземна река. Били построени всякакви помещения за удобството на живеещите – спални, тоалетни, стаи за срещи, трапезарии и силози за зърнени храни. Първи свидетелства за съществуването им датират от 4 век преди Христа.
Кападокия е едно от местата, които изиграват важна роля при разпространение на християнството. Първите християни, които са бягали от римските войници, се засели в района, привлечени от възможността да се скрият в скалите. По този начин необезпокоявани, те са можели да разпространяват своята религия. Повече от 250 скални църкви и манастири могат да се видят в района на Кападокия в почти всяка нейна долина, част от които с уникални стенописи, запазени и до днес.
Откритият музей Гьореме
Мястото е вълшебно и някак смирено и одухотворяващо въпреки стотиците хора, пъплещи с фотоапарти и телефони, правещи си селфи на фона на скалите. Църквите тук са няколко. Започваме с
Църквата ябълка
която датира от 11 век след Христа. Интересна е не само със своята структура, но и с рисунките в нея. Могат да се забележат 15 сцени от живота на Иисус Христос. Три са от неговото детство, две от живота му на възрастен и десет от разпятието и възкресението. Интересни са и фреските на архангелите.
Църкавата на змията
Входът към нея е от север. Тя също датира от 11 век и в нея се забелязват портрети на светците на Кападокия. В противоположната страна на входа се забелязва рисунка на Христос с библия в лявата си ръка. В близост до него е изобразен донорът на църквата. Впечатляват изображенията на свети Георги и змея, свети Теодор и Елена, държаща истинския кръст в съседство със сина си Константин Велики. В западната част е дългокосия гол свети Онуфри, скрит зад палмово дърво и свети Базил, държащ книга в ръка.
Тъмната или черната църква
Е наречена така, защото в нея влиза много малко светлина от прозорчето на предверието. Именно поради тази причина цветовете на рисунките в нея са все още ярки и може би най-добре запазени. Входът й е от север през виещ се тунел, който се отваря в широк нартекс. На юг от него са разположени три гроба. Тази църква е и най-красивата. На централния купол е изобразен Христос Вседържител (Пантократор), а на четирите по-малки купола са четирите архангела: Михаил, Гавраил, Рафаел и Азраил. Има сцена и от стария завет. Датира от 11 век.
Сандаловата църква
Е част от манастир, чиито зали оформят двор с отворена U форма. Нартексът е срутен. В днешни дни името на църквата идва от двете дълбоки следи на земята, изобразяващи стъпки, които се откриват до фигурата на Възнесение Господне. Тя е на два етажа. На приземния етаж е трапезарията оформена от камък. В края й има ниша, където е представена сцената на последната вечеря. 12 сцени от живота на Христос са представени тук. Датира от 11 век.
Освен църквите в открития музей на Гьореме могат да се видят и три свързани помещения – килерът за провизии, кухнята и трапезарията. В първото се забелязват ниши, издълбани в скалата, служещи за съхраняване на храна. В кухнята е запазена типична за онова време печка „тандър“, която все още може да се намери в някои съвременни къщи. В трапезарията се вижда дълга маса, издялана от скалата от единия до другия край на помещението, побираща до 50 човека. От дясно на масата е импровизирана винарна, използвана за смачкване на гроздето.
Градовете на Кападокия
Юргюп
Градчето е известно със своите хотели, издялани направо във вулканичната туфа. Ако искате да се потопите още по-дълбоко в изживяването Кападокия е добре да запазите стая в един от тях. В центъра на градчето ще намерите ресторанти, кафенета и магазини за местни сувенири.
Аванос
Известен е с керамиката. Ще се натъкнете на работилнички, в които ще ви покажат как се правят всички прекрасни керамични изделия, от самото оформяне, до рисуването и изпичането, а и ще можете да опитате да направите собствено творение. Изложбените зали са огромни, а цените високи, но ако се пазарите ще постигнете доста прилична цена.
Учхисар
Разположен е в най-високата точка на региона и от него се разкрива прекрасна гледка към околността. Качете се на замъка/крепост и се пригответе да направите поне 50 кадъра на спиращата дъха долина. Многото стаи и тунели в замъка са свързани един с друг. Те са толкова тесни и ниски, че легенда гласи, че в замъка е живяло джудже, което единствено е могло да се провре през тесните помещения. В околността и множеството „комини“ има множество гълъбарници. Гълъбите тук са на особена почит, защото в миналото са използвани за комункация със съседни селища. Имат си дори своя долина, която можете да видите и от балона ако се качите на такъв. Вижте повече тук.
В Кападокия има много долини с причудливи форми и всяка със свое име.
Долината на камилата – Както показва името й тук могат да се видят фигурите на голямата и малката камила, на Девата с младенеца, а и с по-голямо въображение на редица други герои, животни или човешки фигури. Долината на любовта – едва ли ще ви се стори странно, но тя е наречена така заради фалическата форма на скалите там. Долината на гълъбите, за която вече стана дума, Червената долина и много други.