Една от теориите е, че произходът на словосъчетанието бъкет лист (bucket list) идва от фразата „kick the bucket“, чиeто начало е от Средновековието. По това време, екзекутирането чрез обесване е било широко разпространено и екзекуторът буквално е ритал кофата (to kick the bucket) под осъдения, за да изпълни смъртната присъда. Навлязла е в английския език като идиом и буквално означава „да умра“. От там идва и израза бъкет лист – нещо, което трябва да направиш до края на живота си, да реализираш мечтите си преди да умреш.
Да отидеш на Малдивите, да пиеш бира на Октобър фест, да се качиш на слон в Тайланд или да караш сърф – какво има в твоя списък на желанията?
За твърде много хора е нужна тежка болест, пенсиониране или някакво животопроменящо събитие, за да започнат да мислят за нещата, които искат да направя преди да умрат. Но в много от тези случаи, времето е твърде малко за осъществяване на мечтите, защото не е ясно дали след 10 или 15 години ще можеш физически, емоционално или дори финансово да осъществиш желанията си. А те могат да бъдат екстремни и физически изтощителни.
Така че не губи време в чакане на точното време и направи своя бъкет лист, не защото има шанс да умреш, а просто, защото искаш да живееш на макс.
Събрах няколко съвета за това как да направиш перфектния списък с неща, които да реализираш до края на живота си.
Стъпка 1
Кръщаване
Дай име на списъка си. Ето няколко примера:
- Списък на живота ми
- Списък на мечтите ми
- Списък на моите вдъхновения
- Целите на живота ми
- Неща, които искам да постигна
- Неща, които искам да покоря
- Планът на живота ми
- Всичко, което искам да направя през живота си
Стъпка 2
Запиши го
Следващата стъпка след като намериш точното име на списъка е да го запишеш някъде. Не я подценявай, защото записването е една допълнителна крачка към обвързването, към превръщане на желанията в истински „висящи“ и „чакащи“ цели. Проучванията показват, че хората са 33% по-успешни в постигане на целите си когато ги запишат и ги споделят със света. Освен това, така даваш знак на Вселената какво искаш и че започваш да действаш, за да го реализираш. Това действа донякъде като табло на желанията.
Като за начало можеш да си купиш красив тефтер и цветни маркери и да запишеш желанията си в него. Ако не си по писането, ползвай обикновен Word документ. Ако имаш блог или сайт, постави го там и редовно отбелязвай прогреса си. Това е един от най-добрите начини, защото така списъкът ще е лесно достъпен, освен това ще е видим за всички и за Вселената, което е малко или много задължаващо да действаш. С напредването на технологиите вече има много други възможности – от приложения за телефона ти до онлайн сайтове за записване на бъкет листове. Ето някои от тях:
- Bucketlist.org – Това е може би е най-популярната общност където да запишеш мечтите си и да отбелязваш прогреса си. Тук можеш да се вдъхновяваш от постиженията на другите, както и да окуражаваш останалите за постигане на техните желания.
- BucketList.net – Още един сайт, в който най-ценното е че можеш да помолиш останалите за помощ за изпълнение на целите си.
- BuckitDream App – Това приложение ще ти помогне да направиш свой бъкет лист и да го споделиш с останалите, за да можеш да ги вдъхновяваш.
- iWish App – iWish app ще ти даде възможност да откриеш мечтите си сред повече от 12 000 предложения, а после ще ти помага да ги постигнеш. Можеш да си слагаш римайндери, да приоритизираш целите си и дори да си направиш свое табло на желанията.
Как да си направя табло на желанията
Стъпка 3
Реши колко дълъг ще е списъкът ти
Дължината на списъка и това колко цели, желания или мечти ще си поставиш, зависи изцяло от теб. Няма перфектно число или пък специфична цел, която трябва да присъства, но най-добре е да се започне с поне 30 точки с различна трудност за изпълнение. Те могат да бъдат прости като това да се целуваш под дъжда, до това да участваш в маратон или да храниш кенгуру в Австралия. Някои от тях могат да станат реалност за седмица, а за други да ти трябва цял живот. Няма нищо лошо в лесно постижимите цели. Напротив, те ще те мотивират да продължаваш напред с тези, за които им е нужно повече време и усилия. Ако продължаваш да действаш без да си оставяш големи паузи, постигането ще се превърне в навик и начин на живот.
Ако пък листът ти се окаже с много точки (има списъци с по 1000 и повече цели!), може би е добра идея да го разделиш на по-малки списъци, обединени от някаква тема и да си поставиш дедлайн. Дедлайнът е нещо конкретно, което да гониш и което те спасява от мисли, които могат да ти минат през ума, като „някой ден“, „някога“, „когато останат пари“ и т.н. Но внимавай все пак да си поставяш постижими срокове.
По-малките списъци, на които можеш да разбиеш големия си лист могат да са:
- Сезонни – какво да направя през лятото например. Виж няколко примера по-долу.
75 неща, които можеш да правиш през лятото
- Романтични – какво мога да направя с партньора си. Предлагам ти идеи за това по-долу.
Списък с романтични неща за всяка двойка
- Лист с пътешествия – кои държави искам да посетя
- Приключенски (свързани с адреналин)
- Тази година – 20 неща, които искам да постигна през 2020 г. например и т.н.
Стъпка 4
Избери мечтите си
Веднъж след като си взел решението да си направиш бъкет лист, трябва да започнеш да генерираш идеи. Със сигурност има неща, които винаги си искал да направиш през живота си, така че запиши първо тях. Но как да се сдобиеш с по-смели и луди идеи? Как може да знаеш какво има навън по света, за да избереш от него? Има няколко метода за това.
Както написах и по-горе, създай категории в списъка си. Тук ще се спра по-подробно на тях, защото така ще ти е по-лесно да добавяш цели към всяка тема. Някои от целите може да паснат на повече от една категория, но избери само една и ги запиши в нея.
- Приключение
- Кариера + финанси
- Благотворителност
- Творчество
- Образование
- Забавление
- Семейство и деца
- Храни и напитки
- Личностно развитие
- Природа
- Спорт и екстремност
- Пътешествия
- Сезонни
- Романтични
20-те въпроса
Дай отговор на всеки от следните въпроси:
- Къде по света би искал да отидеш?
- Ако ти остава само месец живот, какво би искал да направиш?
- Каква храна би искал да опиташ?
- От кои култури се интересуваш?
- Има ли някакъв спорт или активност, които искаш да пробваш?
- На какво събитие, фестивал, би искал да присъстваш?
- Коя е най-голямата ти мечта в живота?
- На какви уроци, курсове и семинари винаги си искал да се запишеш?
- Ако парите не са проблем и думата „страх“ не съществува, какво би направил?
- Коя личност винаги си искал да срещнеш на живо, а защо не и да се снимаш и поговориш с нея?
- Какво би искал да направиш със семейството, партньора и приятелите си?
- По какъв начин искаш да се развиваш физически, ментално и духовно?
- Какви умения винаги си искал да придобиеш?
- Има ли някаква благотворителност, която винаги си искал да подкрепиш?
- Каква беше детската ти мечта и актуална ли е и до днес?
- Ако спечелиш един милиард от лотарията, какво ще направиш?
- За какво ще съжаляваш когато си на смъртното си легло?
- Какви истории за пътувания би искал да разкажеш на внуците си?
- Ако имаш право на 3 желания, какви биха били те?
- Има ли място, на което винаги си искал да заведеш партньора си?
Помощ от приятел или интернет
Първите идеи ще се излеят буквално без проблем и ще запълниш списъка си с поне трийсетина неща. След това обаче може да имаш нужда от помощ от приятел. За предпочитане е да имате едни и същи цели и желания, за да се мотивирате взаимно. Обади се на някой, който може да ти даде ценни идеи, разгледай бъкет листовете на други хора в приложенията и сайтовете, за които писах по-горе. Пиши във Фейсбук до всичките си контакти да споделят част от техните мечти и си открадни няколко.
В съвременния свят, разполагаш с тонове информация, която буквално струи към теб от интернет и телевизията. Влез в Pinterest и разгледай идеи от там, гледай предавания за пътешествия по някой ТВ канал, чети тематични блогове, абонирай се за травел списания, опциите са безкрайни.
Ако имаш нужда от вдъхновение, виж моя бъкет лист.
Стъпка 5
Направи листа си
След като набереш идеите е време да пристъпиш към правенето на бъкет листа. Няма точен модел, който трябва да следваш, това е нещо строго индивидуално и лично, и е добре тук да личи твоя почерк.
Важно е обаче да не изключваш от списъка си неща, само защото са твърде трудни или плашещи, защото те ще ти помогнат да излезеш от зоната си на комфорт. А и не знаеш как ще се промениш с времето, смелостта идва с годините, осъзнаването също. Аз например, не можех и да си помисля преди години да се кача на парашут и да се рея над морето на 200 метра височина, но го направих през 2019 г. Никога не знаеш как ще се чувстваш в момента, в който ти се отдаде възможност да сбъднеш мечтата си и на какъв етап от живота си ще се намираш. А и самото присъствие на целта в листа ти, ще ти даде допълнителна смелост да я направиш, повярвай ми.
Същото важи и за твърде лесните неща, защото дори и най-малкото постижение може да ти даде чувството на постигане, на изпълнение. Не записвай обаче цели като трябва да изчистя гаража си или да подновя гардероба си – това са по-скоро седмични задължения, които трябва да изпълниш.
И накрая, бъди реалист при поставяне на целите си, но също така имай предвид, че ние сме способни на много, много повече отколкото си мислим.
Защо е важно да имаш бъкет лист?
Ето и два сайта, които могат да помогнат да сбъднеш мечтите си 🙂
9 thoughts on “Бъкет лист (Bucket list) или нещата, които искам да направя до края на живота си”