За много хора да напишат книга е мечтата на живота им. Например приблизително 80% от американците са искали да напишат и публикуват книга в даден момент, но в действителност по-малко от 0.1% са го направили.
И така, каква е тайната формула, която ще отключи творчеството ви и ще ви покаже как да напишете книга, която да сбъдне мечтата ви? Някои писатели биха ви казали, че няма универсален път към авторството, тъй като пътуването на всеки писател е уникално. Но почти всеки автор на бестселъри има високоефективни модели на писане и навици, които му помагат да постигне целите си. Ако искате да напишете своя собствена книга, всичко, което трябва да направите, е да ги проучите или пък да установите свои собствени.
За да ви помогна да постигнете това, събрах няколко стъпки, които надявам се ще ви насочат ако това също е вашата мечта. Независимо дали сте утвърден автор или начинаещ писател, тази статия ще ви даде всички знания, от които се нуждаете, за да напишете книга и да я направите добре.
Намерете вашата „голяма идея“
Най-важното нещо, от което се нуждаете, за да напишете книга, е, разбира се, идея. Ако нямате това, никога няма да преминете първата страница на черновата си.
Може би вече знаете за какво искате да пишете, или може да сте в пълно невидение. Ако е така, ето как можете да разберете за какво да пишете:
- Направете списък с всички неща, по които сте запалени
- Запишете всичко, от което разбирате и в което сте специалист
- Помислете си под коя идея с гордост бихте поставили името си
- Помислете за книгите, които обичате да четете, както и за книгите, които са ви оказали значително влияние. По всяка вероятност ще искате да напишете книга в подобен дух.
Въпреки че може да нямате ясна представа за какво искате да пишете, ще спестите много време, ако изясните идеята си, преди да пристъпите към действие. И така, ето още няколко начина как да получите идеи за написване на книга. Вземете празен лист хартия и прекарайте един час в задаване и отговаряне на въпроси като:
- За кого е тази книга?
- Каква е голямата идея зад моята книга?
- Какви са моите силни и слаби страни?
- С какво моята книга се различава от всички останали?
- Какви болки и проблеми на хората ще реши моята книга?
- Защо те да похарчат парите или времето си, четейки моята книга?
- Какво мога да предложа, което никой друг не може?
Направете списък с причините, поради които искате да напишете книга
Да имате осезаемо напомняне за истинската си цел е един от най-добрите начини да се мотивирате, така че помислете добре. Искате да изпратите важно съобщение? Да достигнете до определена група хора? Или просто копнеете да разкажете конкретна история? А може би просто искате да предизвиквате емоции у своите читатели? Напишете всичките си причини и ги пазете за тогава, когато мотивацията ви намалее.
Проучете своя жанр
След като откриете голямата си идея, следващата стъпка е да проучите жанра си. Четенето на книги във вашия жанр е най-добрият начин да научите как сами да пишете в него.
Изберете няколко представителни заглавия и ги анализирайте. Колко са дълги и колко глави имат? Как изглежда структурата на историята? Кои са основните теми? Кои и какви са главните герои? Може би най-важното – мислите ли, че можете да създадете книга с подобни елементи? Ако искате книгата ви да успее, ще трябва да се борите с тези бестселъри.
Създайте схема на книгата
Ако искате да напишете успешна книга, първо трябва да направите план на това какво ще включите в нея. Това е особено важно, ако тя ще е първата ви книга, тъй като се нуждаете от солиден план, на който да разчитате, когато закъсате (защото най-вероятно това ще се случи).
Как да направите това? Ето най-важното:
- Изберете формат, който работи за вас. Но нека има ясно очертани начало, среда и край. Твърде много автори опитват да напишат книга с ясна представа за това как трябва ще започне тяхната история, средата им е неясна, а краят дори не съществува. Отделете това време, за да оформите трите части и ги свържете една с друга.
- Помислете за всички глави и запишете няколко бележки за това какво може да включва всяка една от тях.
- Кои ще са конфликтните точки. Конфликтът е в основата на всяка добра книга – той привлича читателя, предизвиква напрежение и емоции и в крайна сметка отразява темата и/или посланието, което искате да предадете. Не е нужно да знаете къде точно ще се прояви конфликтът ви, но трябва да разберете доста добре как работи в цялата ви книга.
- Опознайте героите си. Ако все още не сте наясно за развитието на персонажите, вашата схема е идеалната възможност да го направите. Как вашите герои ще си взаимодействат в историята и как тези взаимодействия ще демонстрират кои са те и какво е важно за тях?
Започнете силно
Една от най-важните части от написването на книга е стартирането на историята. Не е пресилено да се каже, че първите няколко страници могат или да са ключови за успеха й, или да развалят всичко. Ако тези страници не са достатъчно добри, много читатели ще загубят интерес и вероятно никога повече да не се върнат към нея.
Имате нужда от кукичка, която да хване вниманието на читателя и да направи невъзможно да отклони поглед от книгата ви. Оттам нататък вашата работа е да поддържате интереса на читателя, като засилвате залозите и подбуждате сюжета.
Поставете си цел колко думи да пишете на ден
Поставете си цели за писане. Добре е да знаете по колко думи ще пишете на ден, за да можете да завършите книгата си навреме, а не да отлагате с години, както се случва на някои начинаещи писатели. Ако сега започвате, препоръчителната схема е следната:
- 500-750 думи на ден
- 1 500-2 500 думи на седмица
- 6 000-10 000 думи на месец
Тези цели се основават на модел от 3-4 сесии на писане на седмица, което е разумно за начинаещите, но все пак достатъчно, за да постигнете похвален напредък. Дори ако следвате минималните препоръки от 500 думи на сесия, с 3 сесии на седмица, пак можете лесно да завършите книгата си за по-малко от година.
Установете здравословна рутина
Наличието на здравословно рутинно писане е единственият начин да постигнете тези цели за писане на определен набор от думи – да не говорим, че насърчава по-добра връзка с писането като цяло! За да установите здравословна рутина, първо си задайте тези базови въпроси:
- Кога имам най-много свободно време през деня/седмицата?
- По кое време на деня съм най-продуктивен?
- Как мога ефективно да разпределя сесиите си за писане?
- Ще мога ли реално да балансирам целите си за писане с други отговорности?
Най-добрият начин да настроите рутината си е да се възползвате от вече установения си график. Така например, ако ходите на фитнес във вторник и четвъртък, може би най-доброто време за писане ще бъде в понеделник, сряда и петък. Или ако сте най-креативни късно през нощта, можете да планирате сесиите си късно вечер преди и по време на уикенда, за да можете да спите до късно на следващия ден.
В крайна сметка направете добре балансирана рутинна процедура за писане, която улеснява производителността. Ако установите, че писането в продължение на няколко дни подред е твърде много за вас, раздалечете сесиите си през по-големи периоди от време. Ако не можете да се справите с целите си, добре е да ги намалите малко.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
15 стъпки за написването на успешна книга – втора част
Предимства и недостатъци на самоиздаването
Защо да си купите книгата директно от автора
Съвети как да четем повече книги
Защо четенето на книги е важно?
3 thoughts on “15 стъпки за написване на успешна книга – първа част”