Кои са стъпките за написването на бестселър? Как да бъдеш добър писател? Това е продължението на първа част на статията.
Не пропускайте повече от една сесия подред
Животът е динамичен и понякога няма да можете да изпълните някоя от планираните сесии за писане. Въпреки това, освен ако не е сериозна извънредна ситуация, трябва да се опитате да се „върнете на седлото“ за следващата си сесия. В противен случай ще загубите твърде много напредък и ще се почувствате обезсърчени, което обикновено води до пропускане на още повече сесии за писане и в крайна сметка до отказване.
Създайте си продуктивно пространство
Друг основен проблем за решаване е мястото, където пишете. Ако искате да завършите книгата, непременно трябва да намерите спокойно, фокусирано пространство за писането си.
То може да е във вашата къща, кафене, библиотека – навсякъде, където можете да работите продуктивно и без прекъсвания. Мястото трябва да е леснодостъпно, за да можете да ходите там често. Работата от вкъщи е най-удобният вариант в този смисъл, но може да ви е трудно, ако имате семейство наоколо или ако нямате собствена стая (т.е. действителен офис или поне бюро).
Как изглежда доброто пространство за писане?
- Тихо (шумоизолиращите слушалки могат да бъдат много полезни)
- Чисто и подредено (без излишни вещи)
- Спокойно/не ви разсейва (да няма нищо наоколо, което да ви изкушава и да ви пречи да пишете като радио или телевизор; изключете и телефона си, за да не ви притесняват други хора)
- Уютно. Погрижете се за приятна атмосфера с растения или ваза със свежи цветя, а ако сте решили да пишете в кафене, изберете такова, чиято атмосфера да ви носи уют. Заведението е добър вариант само ако можете да се абстрахирате от шума наоколо.
Награждавайте се на важните етапи
Понякога най-добрата мотивация е перспективата да се наградите. Ако този вид мотивация работи добре за вас, задайте си цел, срок и награда за спазването й. Например: „Ако мога да напиша още 10 000 думи до края на месеца, ще прекарам един цял ден в онзи луксозен СПА център.“
Потърсете обратна връзка
Можете да пишете цял ден, цяла нощ, до насита … но ако никой друг не харесва това, което сте написали, може да се окажете с разбити надежди. Ето защо, е изключително важно да поискате обратна връзка за вашата книга, като започнете от рано и то от възможно най-много източници. Започнете като помолите вашите приятели или колеги да прочетат по няколко глави.
След като завършите книгата, бъдете готови за по-интензивна обратна връзка. Може да помислете да наемете редактор, който да ви даде и професионална обратна връзка.
И накрая, имайте предвид, че обратната връзка е безполезна, ако не се вслушате в нея. Откажете се от егото си и не приемайте нищо лично, защото никой не иска да ви обиди – те просто се опитват да помогнат.
Установете краен срок
За да сте сигурни, че ще завършите книгата си, задайте краен срок, а след това го считайте за свещен. Кажете за него на половинката си или на доверен приятел. Поискайте от тях да ви държат отговорни.
Сега определете и въведете във вашия календар броя страници, които трябва да изготвите за сесия за писане, за да спазите крайния срок. Ако се окаже нереалистично, променете крайния срок още сега. Да кажем, че искате да завършите ръкопис от 400 страници за една година. Разделете 400 на 50 седмици (оставете си две седмици за годишната отпуска) и получавате осем страници на седмица. Разделете го на броя сесии за писане на седмица и ще разберете колко страници трябва да завършите на сесия.
Проведете своите проучвания
Да, проучванията са жизненоважна част от процеса, независимо дали пишете художествена или научна литература. Всички технически и исторически подробности трябва да са правилни, за да може вашият роман да бъде правдоподобен. Дори ако пишете за тема, в която сте експерт – правилното изготвяне на всички факти ще полира крайния ви продукт.
Последното нещо, което искате, е дори малка грешка поради липсата на подходящо проучване. Вашето доверие като автор и експерт зависи от създаването на доверие у вашия читател. То се губи бързо, ако допуснете грешка.
Не редактирайте, докато пишете
Вместо това първо пишете без преценка, след това се върнете и редактирайте по-късно. Ще поддържате по-добър поток и няма да бъдете прекъсвани от постоянна критика към собствената си работа. И ще имате много повече текстове за редактиране, когато дойде време да го направите.
Започнете да се наричате писател
Вътрешният ви глас може да ви каже: „Ти не си писател и никога няма да бъдеш. Кой си мислиш, че си, опитвайки се да напишеш книга?“ Може би нещо подобно ви е спирало да напишете книгата си досега. Но ако изучавате и практикувате писане, това всъщност ви прави писател. Не чакайте, докато достигнете някакво високо ниво на постижение, преди да се наречете писател. Дърводелецът е дърводелец независимо дали някога е строил къща.
Самоидентифицирайте се като писател сега и ще заглушите онзи вътрешен критик, който, разбира се, сте самите вие. Говорете със себе си, ако трябва. Може да звучи глупаво, но признаването на себе си за писател може да ви даде увереността да продължите и да завършите книгата си.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
15 стъпки за написването на успешна книга – първа част
Защо да купиш книгата директно от автора
Съвети как да четем повече книги