Отлагате ли нещата за по-късно, утре, края на месеца? Кога за последно прекъснахте това, което правите, за да напишете смс, да хапнете или проверите нещо във Фейсбук? От колко време сте във връзка, която ви носи само негативи и си казвате, че един ден просто ще си тръгнете? Едно от популярните обяснения на отлагането е неизпълнението на нещо, което трябва да бъде направено, защото е неприятно или отегчително.
Причините за отлагането са много и най-различни. Те са част от човешката природа. Някои хора са по-податливи от други и могат да отлагат с часове, дори седмици. Част от причините са отегчение, трудности с концентрацията, умора, липса на мотивация, страх от провал и други, но най-често това е характера на задачата, която трябва да изпълним. Ако тя ни кара да се чувстваме зле, неудобно, изпълва ни със страх или колебания е много по-вероятно да я отлагаме до последно. Например да проведем онзи тежък телефонен разговор, да се извиним или да поканим някой на първа среща. По друг начин стоят нещата ако ни предстои приятно пътуване, проект, от който ще изкараме голяма комисиона, добър филм или просто хубава книга за четене.
Понякога можем да имаме добра мотивация да започнем нещо ново, но да отлагаме, тъй като не знаем от къде да започнем или от страх от крайния резултат.
Последиците от отлагането са много и не са за подценяване:
• Вина, че сте загубили ценно време, че не сте спазили сроковете.
• Стрес – когато в крайна сметка се изправите пред дълго отлаганите задачи и крайния срок наближава, а времето за изпълнение е малко, стресът е неминуем.
• Недоволство от страна на колеги и шефове когато става въпрос за отлагане на служебни задачи, което често пречи на работния процес на колектива и предизвиква критики и недоволства.
• Срам от осъждането на останалите или от самия себе си.
Отлагането далеч не е характерно само за задачите на работното място, но и за живота ни като цяло. Колко пъти сме си кавали, че започваме диета от понеделник, тръгваме на фитнес три пъти в седмицата, спираме цигарите от новата година или започваме да се храним здравословно. Не си даваме сметка колко много ни пречи всичко това и че е най-прекият път към неслучването на нещата в живота ни. Да речем, че искаме да започнем да работим за себе си след дълги години на служба в корпоративна среда. Искаме да бъдем масажисти и да отворим собствено студио. Но не го правим. Може би най-силната причина е страхът ни от провал, че няма да имаме достатъчно клиенти, пари, за да се издържаме и така ще загубим своята сигурност. Но няма как да знаем дали ще бъде така докато не опитаме. Най-важното е да действаме въпреки страха, защото той винаги ще бъде там и да започнем дори когато не сме напълно готови. Така ще дадем знак на Вселената, че наистина искаме да направим тази стъпка и можем да очакваме подкрепата й.
Има начин да си помогнем да сложим край или поне да намалим отлагането в живота ни. Ето някои прости стъпки:
• Дайте си ясна сметка, че нищо не е възможно без усилие и да променим нашето отношение към поставените цели или задачи. Трикът е да ги приемем не като задължение, а като предизвикателства, за да можем да сме по-мотивирани и доволни когато ги постигнем.
• Подредете приоритетите си. Когато се събудим и осъзнаем, че ни предстои дълъг ден с много неща пред нас, всичко това може да ни се стори доста стресиращо и всъщност да не знаем от къде да започнем. Затова ако запишем задачите си по приоритети, ще ни бъде много по-лесно да минем през всички с повече лекота. Друг трик е да задраскваме всяка постигната цел, защото това ще ни даде чувство на задоволство от изпълнението й.
• Бъдете реалисти. Не само определяйте ясно своите цели, но си поставяйте такива, които са постижими. И не се нагърбвайте с много задачи. По-добре си обещайте по-малко, за да сте сигурни, че ще ги изпълните и чак това определете нови.
• Помнете своята мотивация и се ръководете от нея.
• Действайте. Ако трябва разделете задачата или достигането до целта на малки стъпки. Напишете ги на листчета или на мобилния си телефон и предприемете действие. Важното е тези стъпки да не останат само в главата ви.
• Не се страхувайте, че ще се провалите. Много цели се постигат чрез проби и грешки. Много често е важно да пробвате различни начини за постигане на нещо, за да получите най-добрите резултати. Провалът ни прави по-креативни, смели и осъзнати и ни предизвиква да бъдем по-добри.
• Сложете си срокове.
• Награждавайте се при навременно и добре свършена работа.
• Опитайте се да се забавлявате докато изпълнявате задачите и се фокусирайте върху позитивите.
• Правете почивки. Дори при много кратки срокове е добре да спрем за няколко минути и да отклоним вниманието си от задачата. Това ще ви помогне да забележите някои грешки или да намерите по-креативен начин за решението й.
• Отървете се от всички неща, които ви разсейват. Така ще можете наистина да се съсредоточите върху задачите без да се разсейвате с неща, които са пред очите ви като например телефона, телевизора или лаптопа.
И най вече помнете, че когато отлагате каквото и да е било, отлагате щастието и случването на неща в живота си. Едното неминуемо води до отлагане на другото.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Табло на желанията за сбъдване на мечти