Още в Кайро ще ви заведат в две фабрики – едната за парфюми, а другата за папируси. Ако искате да си купите нещо от Египет, не е лошо да си вземете нещо от там, защото стоките са автентични. Във фабриката за парфюми ще ви запознаят с няколко аромата, с етерични масла, както и специално разработени масла за омекотяване на кожата. Продават ви есенцията, която после вие разреждате със спирт, едно към две (няколко човека ми казаха различни пропорции, най-добре е да пробвате). Започват с аромат на лотус – свещено цвете за древните египтяни, което символизира Слънцето и раждането на нов живот и може да бъде открито на много места в Египетската култура. Ароматът е нежен, приятен и ненатрапчив. Следват парфюми с феромони за привличане на мъжкото внимание, както и такива, които са залегнали в основата на много световноизвестни парфюми като Шанел, Пако Рабан и други. Ще ви запознаят и с няколко лечебни етерични масла, както и с масло за омекотяване на кожата. Продават се в шишенца с големина от 25, 50 и 100 мл., а цените са съответно 20, 25 и 30 долара, но както казах се разреждат със спирт и така стигат за доста дълго време. Отделно се продават и красиви шишета със спрей, в които да разредите есенцията и да си ги вземете в дамската чанта, но не са никак евтини.
Във фабриката за папирус е много интересно. В началото ще ви покажат начина на изработка. Той се прави от едноименното растение Cyperus papyrus, което по специална технология става основа за писане. Много е здраво ако е истинско. Навън по магазинчетата продават евтини папируси, които са направени обаче от бананови листа и не са трайни. Папирусът е основа на писмеността от древни времена. Върху него се пишели всички заповеди на фараоните. Истинските папируси в днешно време се рисуват ръчно и могат да бъдат във всякакви цветове и размери. Във фабриката има размери за всеки джоб. Когато си харесаш една картина, можеш да я получиш в размер, който отговаря на джоба ти. Интерес представляват онези папируси, които при изгасване на осветлението фосорецират с картина съвсем различна от тази, която е при запалена лампа. Много са красиви и интересни, но разбира се са и по-скъпи. Когато си закупите папирус, ще ви напишат името върху него с йероглифи, което е наистина много готино. Аз лично си взех един по-малък с дървото на живота в красиви златисти цветове, на който са изобразени 5 птици, олицетворяващи петте стадия в живота – раждане, детство, младежки години, зрялост и старост. Четири от тях гледат към изгрева, а петата към залеза, което символизира опита в живота. След кратко пазарене ми струваше 45 долара, но си мисля, че ако се бях пазарила повече, щях да сваля още 5-10 долара. Имайте предвид, че ако плащате с карта, търговецът ще си сложи към сметката и таксата за транзакцията, която му взима банката!
На другата сутрин се отправихме към Хургада с рейс. Пътуването е дълго около 6 часа и има само една спирка в голямо крайпътно заведение, в което цените са високи и почти никой не говори английски език или така им е по-изгодно. Можете да намерите магазин за всякакви неща, турски сладкиши, храна и локум. Едно кафе струва 3 долара, а стотина грама локум е на същата цена. Аз лично си взех два вида, единият от които с Нутела, но локумите в Турция ми харесаха повече. По пътя преминавате през пустиня и много интересни планини, абсолютно голи, без никаква растителност. В рейса има тоалетна ако на някой му е необходима, но се ползва в краен случай. Шофьорът продава студена вода и безалкохолни напитки на много добри цени – 2 води за 1 долар и кока кола, фанта или спрайт за 1 долар. Водата в Египет не се пие, затова използвайте само и единствено минерална вода, дори когато си миете зъбите. Не се препоръчва и употребата на лед, тъй като след това може да прекарате дни в тоалетната. Пристигате в хотела си в ранния следобед като ще имате време и за плаж. Можете да избирате между басейните на хотела и плажа. Плажът е по-различен от нашия, почти няма пясък и е много, много плитко. Първите 500 метра водата стига буквално до основата на прасеца ти и е добре, че са помислили за кей, по който може да ходиш, за да стигнеш до дълбокото където да се изкъпеш. Така изминаваш по няколко километра на ден само, за да можеш да се насладиш на водата.
А тя наистина е чудесна – много топла и чиста. Водата на Червено море е много солена – около 42 грама сол на литър, но е полезна за всякакви ранички по тялото, които зарастват много бързо. Освен това е чиста, Червено море е с една от най-чистите води в света, затова и има толкова много живот в нея – над 500 вида корали и над 1200 вида риби. Можете да си купите от магазинчето на хотела много приличен шнорхел за 10 долара и да наблюдавате морското дъно. Задължително си купете и обувки ако не сте си взели от България. По дъното, особено около коралите, има много морски таралежи, които са големи и с ужасни шипове. Слава Богу, че водата е чиста и можете да наблюдавате дъното преди да стъпите. Ако си намерите корал като моя от снимката в никакъв случай не го взимайте с вас в България. износът на корали е строго забранен и глобите започват от 100 долара.
Следобед започва отливът и в първите 500 метра водата буквално се отдръпва и отдолу остава нещо като кална тиня. Но в края на кея ще можете да се изкъпете без проблем. Водата обаче е доста топла и ако навън е 38 градуса, не очаквайте да се разхладите. Не бива да се къпете след залез слънце, такива са изискванията им, както и не бива да сваляте горнището на банския си.
По отношение на храната, в хотела има всичко за всички вкусове и предпочитания, а някои от ястията се приготвят пред вас. Предполагам е така навсякъде в по-добрите петзвездни хотели.
Анимацията в нашия не беше на ниво, направо не правеха нищо и това беше една от слабите страни на хотела. Вода имате безплатно по 2 шишета на ден на човек в стаята, а в ресторанта наливат в една машина от големи 19-литрови бутилки, но аз не пиех от нея. Предпочитах да дам 1 долар на камериера, който така ни оставяше по 9 води, а не по 4. Освен това всеки ден имахме по една фигурка, направена от хавлия, беше много забавно.
Относно интернета – не разчитайте на интернет в хотела, дори и в лобито, особено на големите хотели, каквито са повечето. Имате два варианта – да си купите карта от рецепцията, която струва 15 долара и важи за една седмица, но само на територията на хотела. В магазинчетата на хотела обаче, също продават карти, които важат за цял Египет и действат много добре. Нямат минути за разговор, но можете да говорите по вайбър. Примерни цени – за 1500 мегабайта – 10 долара, а за 2800 мегабайта – 13 долара. После разбрах, че на базарчето в близост до хотела можеш да намериш и много по-добри оферти. На мен обаче 2800 мегабайта ми стигнаха, че и ми останаха близо половината при положение, че споделях и снимки, и видеа в социалните мрежи непрекъснато.
Ако не искате да седите само в хотела и да събирате слънчеви лъчи, има различни екскурзии, на които можете да се запишете. Аз бях на две от тях. Първата от тях е разходка с яхта, която включва много неща. Цената на място е 60 долара, но парите абсолютно си заслужават. Ако обаче си вземете такава екскурзия от хотела, ще ви излезе по-евтино, но не знам точно какво включва и няма да сте с български водач, но можете да проверите. Взимат ви от хотела и ви закарват до пристана с яхтите.
От него тръгвате и след около километър спирате, за да започнат забавленията с банан и диван, дърпани от малка яхта. Това продължава докато не се изредят всички от яхтата на двете съоръжения (около 20-25 човека). Всяко возене е буквално за 4-5 минути, но е много забавно.
След това отивате до Ел Гуна – оазис сред пустинята на Египет. Името означава „звезда“, защото погледнато отгоре изглежда като звезда. Собственост е на един човек Сами Саурис – египтянин с гръцки корени, който закупува земята преди време буквално на безценица и започва да изгражда оазис. Мястото е изпълнено с изкуствени канали, които са дълги километри, приличат на Венецианските и заобикалят различни малки островчета (около 22 на брой). Мястото е като държава в държавата – има си своя граница (не може да се влезе там ако си без агенция, не си собственик на къща или гост на някой от хотелите), училище, болница, църква, яхтено пристанище, водолазен център, дори клон на Александрийската библиотека. За любителите на голфа има голямо голф игрище, на което е проведено световното първенство по голф преди години. Разполага и с частно летище, а летището на Хургада е на около 25 километра. Ел Гуна разполага и с хотел за камили, където те се прибират вечер, измиват се и се хранят. Женските от мъжките са отделно като те познават по миризмата къде да отидат. На сутринта им се слага памперс и са готови за разходка с туристите.
Земята се отдава под наем на предприемачи, които строят там хотели и на частни собственици, които си строят къщи. Хотелите са 4 и 5 звезди и са пръснати по островите, свързани с мостчета. Сградите са ниски, високите постройки са забранени. Разходката включва кратко пътуване по каналите с лодка от типа на нашите лодки по р. Ропотамо, която със сигурност не разкрива цялата красота на мястото. Спира се в едно кафене в центъра където предлагат много популярна напитка за Египет – фреш от манго, гуава и ягоди. Изключително красива е на външен вид, много вкусна и свежа. Не бях пробвала гуава и както нашият египетски водач каза, това е „сестрата на крушата“. Наистина прилича на круша, но е по-вкусна. Фрешът струва 5 долара, защото цените в Египетската Венеция са много високи. Същата напитка в хотела ни беше 3 долара, като към нея дори добавяха и киви.
След посещението на Ел Гуна, те връщат на яхтата за изобилен обяд, приготвен на място от готвач, с много морски дарове, ориз и месо. Беше много вкусно. През цялото време има и напитки на корем, кафе и безалкохолни. След обяда дойде ред на лодка с прозрачно дъно, като подводница, в която влизаш и разглеждаш морското дъно. Изживяването е неповторимо и е трудно да намеря думи за красотата, и разнообразието, които се разкриват пред очите ти. Стотици риби, различни видове корали се оглеждат в прозорците на подводницата. Екипажът на лодката им пуска хляб и те се събират пред очите ти. Различни видове корали, рибки – големи, малки и с различни цветове, скатове по дъното и прекрасни красоти. Разходката продължава около двайсетина минути, при която всички ахкат и снимат цветното множество пред себе си.
След това се качихме обратно на яхтата, където беше време за шнорхелинг. Имате на разположение около двайсетина минути, в които виждате отново морското разнообразие, а инструкторът ви подхвърля хляб във водата и така се събират множество риби зебри, които плуват около вас. Шнорхелите и плавниците, които ти раздават при тръгване обаче се „дезинфекцират“ само като се измиват с вода, което е крайно неприятно когато го видиш при връщането им, затова ако сте си закупили от хотела, по-добре си вземете него. Общо взето египтяните са големи мърльовци и там хигиена не очаквайте. Казват ти, че ще видиш и делфини, но ние не видяхме. Не знам дали го правят само, за да те примамят или просто ние наистина нямахме късмет този ден. След това активният ден продължава с риболов. На нашата яхта нямаше истински въдици, а риболовът ставаше с корда със закачена на нея кукичка. Екипажът слагаше на куката парченца калмар или скарида и следваше хвърляне във водата и чакане на някоя рибка да се хване на примамката. Аз лично успях да уловя риба след многократни опити, която после пуснах обратно във водата. С това екскурзията приключва – един ден, изпълнен с вълнения и приключения. Бих го повторила с удоволствие. Мисля, че се предлага и в Йордания и Дубай. Може би не съвсем същото, но подобно изживяване.
Друга екскурзия, която се предлага е гмуркане във водите на Червено море, но аз не отидох, защото нямам необходимите умения. Има възможност за сафари в пустинята, но и това не ме влече, защото не ми се иска да се друсам по прахоляците, които буквално пълнят очите и устата ти и трябва да имаш очила и шал и дори и това не те спасява от това да се надишаш яко с пясък и пушилка. И последната възможност е пътуване до Луксор и долината на царете.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ ⤵️
Прочетете за първата част на пътешествието тук.
Кападокия – земята на красивите коне
2 thoughts on “Египет – чакан и толкова вълнуващ, продължение”