Атина е град, който е лесно да посетиш и определено няма да съжаляваш. Взех решението спонтанно, само 10 дни преди рождения ми ден, за което определено помогна и евтиния билет на Ryanair. Срещу 22 евро в двете посоки и само един час път, можеш да си подариш едно прекрасно преживяване. Вярно, че полетът е много рано сутринта, но пък от друга страна получаваш цял ден на разположение в красивата гръцка столица. Запазих си стая в апартамент чрез Airbnb и ето че пътуването ми беше уредено.
Предстояха ми три пълни дни за разглеждане на града. Имах късмета да съм там на 28 октомври, националният празник на гърците, по-известен като „Денят Охи“ или „Денят Не“. По този повод всички входове на музеи и забележителност бяха безплатни и успях да спестя билета от 20 евро за Акропола и 6 евро за храмът на Зевс Олимпийски, за което бях много благодарна, защото последното представлява останки от няколко колони върху гола и прашна земя и въобще не си заслужава да плащаш за него. Казват, че е едно от чудесата на света, но аз не го намерих за впечатляващ. Храмът се намира в непосредствена близост до арката на Адриан, построена през 131 г. след Христа в чест на императора след като войските му завладяват града. Целта й е да маркира границата между древния град и новата Атина на Адриан. Висока е 18 м. и е построена от мрамор. На вратата има изписани два интересни надписа. От страната, която гледа към Акропола пише: „Това е Атина, градът на Тезей“, а на другата „Това е градът на Адриан, не на Тезей“.
Строителството на храма на Зевс Олимпийски продължава цели 7 века. Започва през 5 век пр. н.е. по време на управлението на тиранина Пизистрат и продължава до 2 век след н.е. Работата по него е спирала няколкократно през различните етапи на управлението на държавата.
През 132 г. от н.е., император Адриан решава да довърши храма и да го постави в центъра на новата област Адрианополис. Твърди се, че в него е имало две статуи, дело на скулптура Фидий. Едната била на Зевс и била висока цели 12 метра, изработена от дърво, покрито със слонова кост, а дрехите му от злато, а другата на Адриан. И двете не са запазени до днешни дни. От мястото се открива гледка към Акропола, който се намира съвсем близо до останките от храма.
Следвайки множеството от хора се отправих към Акропола, който гъмжеше от тълпи, които също като мен се възползваха от празника, за да посетят мястото безплатно. Освен редиците от туристи от цял свят се чуваше и много гръцка реч.
Започнах изкачването към Партенона като по пътя минах през театъра на Дионисий, построен през 5 век преди н.е. Първоначално театърът е бил дървен, но през 325 г. преди Христа конструкцията е заменена с мраморна, а редовете достигат до основата на Акропола, побирайки между 17 000 и 19 000 зрители. Именно от тук се заражда изкуството на театъра, от празниците, посветени на бог Дионисий. В началото на сцената му се поставят предимно трагедии, а 50 години по-късно и комедии, а актьорите са били само свободни мъже, облечени в ярки дрехи и с високи обувки.
Следва Одеон Херод Атикус. Този античен театър е кръстен на Ирод Атик, който го е построил в памет на съпругата си Реджила през 161 пр.н.е. Театърът е проектиран с аудитория, монтирана в естествена кухина. В полукръговите редици седалки могат да се настанят близо 5 000 души. Той е бил реконструиран през 50-те години като функционира и в днешни дни.
Продължавам към входа на Акропола, където стигам до Пропилая (Propylaia). Пропилаите или портите са построени в западната част на хълма и водят към вътрешността на Акропола. Счита се, че строителството им започва през 437 до 432 г. преди н.е. предимно от мрамор, същият използван за изграждането на Партенона, който е добиван от близката планина Пентеликон. Акрополът е построен според определен генерален план. Това е видно в специалната връзка между Пропилаите и Партенона. И двете сгради са дорически структури, които обаче вграждат йонски колони в интериора си. Ширината на Пропилая е равна на дължината на Партенона. И двете сгради са ориентирани от север на юг. Пропилаите са имали 5 входа – 4 за пешеходци и един за превозни средства с колела. Покривът в основното помещение е би толкова огромен и тежък, че са били използвани извити железни пръти с допълнителна здравина на върха на колоните, така че да го поддържат.
Поради стеснението на входа и многото хора, струпани в опит да минат от там, се бе получила тапа, която бе твърде досадна, особено в горещ ден като този, в който температурата доближаваше 30°C. След като преминеш през портите, се изправяш пред величествената сграда на Партенона. За съжаление възстановителните работи продължават и можеш да видиш строителното скеле отвън, както и кранове и всякакъв вид машинарии във вътрешността на сградата, но въпреки това постройката е наистина величествена.
Това е най-голямата и висока сграда на Акропола, посветена на богинята, покровителка на града – Атина Партенос (девицата Атина). Строителството й започва през 447 г. преди н.е. под ръководството на архитектите Каликрат и Иктин. Статуя на Атина се е намирала във вътрешността , дело на Фидий с размер 12 метра, направена от слонова кост и злато (той явно е имал афинитет именно към този размер и материали). През годините Партенонът е използван като църква, джамия и оръжеен склад, боеприпасите, в който се взривяват и това нанася непоправими щети на постройката.
Pandroseion се намира между Ерехтейон и Стария храм на Атина Полиас. Този малък храм е кръстен на Пандросос, една от дъщерите на първия атински цар Кекропс. В храма се намира олтара на Зевс Херкейос (покровител на огнището) и светилището на Пандросос. Учените смятат, че свещените змии на Акропола са били държани тук. Също така, според легендата, Атина представя свещеното маслиново дърво на града след победата си над Посейдон. В знак на почит към това древно събитие тук е било засадено маслиново дърво, което може да се види и днес.
Вляво от Партенона се намира Ерехтейон, храм в йонийски стил, посветен на Атина Палада, Посейдон и Ерехтей. Построен е точно на мястото където според легендата Атина и Посейдон спорят за покровителството над града. Строителството му започва преди избухването на Пелопонеската война през 421 г. преди Христа и завършва през 406 г.
Характерно за храма е асиметричната му структура – източната му част е с 3 метра по-висока от западната. Към светилището има три портика – източният е с шест йонийски колони, западният с четири, а от южната страна има малък портик, където ролята на колони играят шест скулптури на девойки – т. нар. кариатиди. Казват, че оригиналните статуи се пазят в музея на Акропола, но въпреки безплатния вход, реших да не ходя там, защото щях да загубя много време, а тълпите пред него бяха огромни. Главният олтар на Акропола е бил разположен именно пред този храм.
Зад храма, от височината, се разкрива изключителна и спираща духа гледка към града. Не случайно, все пак Акропол означава „горен град“.
Такава гледка се открива и от хълмовете Филопапос и Ликабетус, до които аз не стигнах и които оставих за следващото си посещение в Атина.
След това се отправих към стария квартал Плака, който лежи в подножието на Акропола и поради близостта си до него често е наричан „Кварталът на боговете“. Това е едно от емблематичните места на града, известен с тесните си и красиви улички, изпълнени с магазини за сувенири, галерии, арт ателиета и множество таверни и кафенета, в които да опитате местни гръцки специалитети или просто да изпиете една студена бира след дългата разходка в горещия ден.
Ако сте любител на бижутата, тук ще намерите редица магазини с невероятни дизайни на пръстени, колиета и гривни, сред които такива с октоподи, делфини или древен гръцки календар, които са наистина впечатляващи. Сред сувенирите ще откриете статуетки на гръцки богове и воини, керамични съдове и фигурки, икони със сребърно покритие, различни видове маслини и зехтини, както и симпатични вълнени пантофки с цветни помпони. От козметиката, можете да откриете кремове, сапуни и лосиони от маслиново олио и магарешко мляко, което има силни хидратиращи свойства.
В арт магазините ще намерите типичните за Атина кожени сандали и чанти, ръчно изработени маслинови дръвчета, килими, дрехи, рисунки върху мрамор, картини. Ако си купувате магнитчета, препоръчвам такива с ръчни рисунки върху парченце мрамор, по 3 евро са, но са най-красиви и по-различни от грозните, направени на конвейр, които са по евро.
В околните таверни ще ви предложат мусака, лозови сармички, пълнени домати с ориз (които се оказаха много вкусни), сувлаки, спанакопита и други. На много места ще откриете и добре приготвена риба и морски дарове. Попитайте обаче дали са пресни преди да решите да поръчате. Ще откриете и много места за продажба на сладолед и фрешове, както и заведения за сладкиши. Храната не е евтина – един обяд или вечеря ще ви излязат 25, 30 евро и то с включена само една бира или чаша вино.
В квартала има доста банкомати. Таксата им обаче е по-висока от тези, които се намират в метро станциите, така че ако не е абсолютно наложително, не ви препоръчвам да теглите пари от там. Имайте предвид, че ако плащате в брой в магазините в квартала, търговците ще ви направят доста прилична отстъпка, така че си я искайте. Имате ли кеш, може наистина да се спазарите за добра цена. Аз си купих сребърна гривна, която взех за 60 вместо за 80 евро.
След като се подкрепите продължете към площад Монастираки.
Там ще ви посрещне множество от хора, които си определят среща на това място преди да седнат в един от многото местни ресторанти или барове на върха на някоя сграда, от където се открива прекрасна гледка към града и Акропола. Особено красиво е вечер когато всичко наоколо е осветено. Лично аз посетих два от тях – коктейл бар 360° и A for Athens. И в двата можете да вечеряте или да изпиете по един коктейл. И двата се намират на площада, но аз лично харесах повече втория, който се намира на шестия етаж на едноименен хотел и чиято гледка е директно към Акропола и площада отдолу. Цените са високи – малкото уиски е 8 евро, а ако добавите и кока кола, сумата отива на 13.50 евро. Това означава, че за цената на двойно уиски с кола у нас си купуваш цяла бутилка от литър с бутилка кола от 2 литра, че ще ти остане и за бадеми. Чаша вино (150 мл.) върви между 6.50 и 9 евро. Коктейлите са на цени между 10 и 13 евро, но с всяко питие ви сервират чаша вода и малка купичка с микс от ядки.
На площада ще видите църква и джамия, има и спирка на метрото. Цените за билет варират. Ако пътувате от и до летището ще трябва да платите 10 евро. Билет за 90 минути в района на Атина е 1.40, а за 24 часа е 4.50 евро.
Докато сте в квартала с едноименното име, задължително отидете до уникалното заведение Little Kook, което е на улица Karaiskaki 17. Всеки сезон или в навечерието на голям празник, кафенето, което заема място на две съседни улици, е украсено по невероятен начин и е една от главните атракции на града. При моето посещение украсата беше свързана с Хелоуин. В заведението можете да се насладите на уникални сладкиши и кафе напитки, а опашката обикновено е дълга няколко метра.
Ако сте любител на силни усещания в съседство, на улица Pittaki 6, ще откриете Limba Rage Room, стая, в която можете да изкарате гнева си като потрошите различни неща, от стъклени бутилки до каквото ви дойде на ум, като цените започват от 10 евро.
Не пропускайте да посетите и магазина за сладкиши Hans&Gretel на улица Adrianou 48, мястото ще ви впечатли, а изборът на вкусотии огромен.
Тук е и Starbucks, който е доста голям, а цените са двойни на тези у нас.
В квартала още, съвсем близо до площада, точно до джамията, можете да посетите библиотеката на Адриан срещу вход от 8 евро. Тя носи името на император Адриан, който е и нейния създател в годините 132-134 след н.е. Размерите й са 122 на 82 м. Освен място за книгите (по-скоро свитъци папируси), в нея е имало зала за четене и такава за лекции (аудитория). От библиотеката в посока Ancient Agora, ще откриете уличка с множество кафенета и таверни, в които можете да отдъхнете от дългата разходка.
Ако тръгнете по улица Ермоу, тя ще ви отведе до площад Синтагма. Това е и търговската улица, която в тази си част е пешеходна и е пълна с магазини и от двете страни. Ще се насладите на музиката и танците на местните хора, които свирят на различни инструменти и танцуват под съпровода на музиката направо на улицата.
Площад Синтагма или в превод площад на Конституцията, е централният площад на града и едно от най-известните места.
Тук е сградата на стария кралски дворец, който днес се използва за сграда на Парламента. Тук е и паметникът на незнайния войн, пред който на всеки час можете да наблюдавате смяната на караула на гръцките войници с характерното облекло и обувки с големи помпони.
Националната градина е друго място, което можете да посетите ако ви остане време. Разположена е в центъра на града и в нея има езеро с плаващи птици, мини зоо кът, езеро с костенурки и такова с червени рибки, както и ботаническа градина.
В края й се намира сградата Запейон, в която има 25 зали. В нея се провеждат редица събития, има и картинни изложби.
Минах и покрай Панацейския стадион, изработен от мрамор. Използва се за спорт и за церемонията по връчване на олимпийския пламък на всеки четири години. И тук отново има вход, който реших да не плащам, а само снимах отвън.
Аз лично не препоръчвам да се ползват hop on, hop off автобусите, защото всичко е на пешеходно разстояние и няма смисъл да се дават по 20 и повече евро на ден.
Внимавайте обаче с шофьорите. Повечето карат като луди и изобщо не се съобразяват, че ти пресичаш на зелено. Най-зле са мотористите, които са в изобилие в града и могат направо да те сгазят. Пешеходците също не са стока, пресичат като луди на червено като дори не си правят труда да претичат разстоянието.
Ако сте веган, препоръчвам да посетите Veganaki на улица Athanasiou Diakou 38 (съвсем близо до храма на Зевс), където можете да похапнете изключително вкусно на нормални цени. Аз лично опитах веган мусаката със сос бешамел, която беше зашеметяваща и ме държа сита през целия ден, бургер сандвича „Ровица“ от боб мунг и веган дзадзики, както и невероятното им тирамису.
Хората в града са изключителни – позитивни, усмихнати и отзивчиви, винаги готови да помогнат и напълно промениха мнението ми за гърците като коварни и пресметливи катили. Търговците в магазините ти благодарят непрекъснато, затова че си влязъл при тях, затова, че разглеждаш стоката им, дори и да не купиш нищо.
Оставих си поне 5 неща, които да направя при следващото ми посещение, а аз съм напълно сигурна, че ще върна в този град, така богат на история и култура.
Благодаря ти, Атина за чудесното преживяване и до много скоро!
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Прочететe за пътуването ми до Италия тук
За мечтаното посещение на Карнавална Венеция прочетете тук
Красотата на Осоговския манастир можете да видите тук
8 thoughts on “Атина – градът с хиляди лица”