Често при обзавеждането на дома ни, ние се водим от това как ще изглежда дадено помещение, колко луксозно ще бъде всичко в него, но не обръщаме достатъчно внимание на неговата функционалност. А това важи с особена сила за спалнята, тъй като добрият сън е от голямо значение за доброто здраве. Напоследък все по-често се обръща внимание на качеството на съня, защото проучванията показват, че над 35% от хората не спят достатъчно (поне 7 часа), което е един от всеки трима възрастни. Качественият сън е предпоставка за успешен и ползотворен ден, за добре свършена работа и цялостно усещане за удовлетвореност и жизненост.
Когато мислим за обзавеждане или ремонт на спалнята, трябва да знаем, че това помещение служи само за две цели: за спане и за секс. Затова на какво да обърнем внимание при планирането? Трябва ли да се съобразим с основните ни сетива и усещания? Да, това е може би най-правилният подход. Могат ли зрението, звукът, докосването и мирисът да играят важна роля за качеството на съня ни? Експертите казват, че да. Нека ги разгледаме в определения ред по тяхната значимост и да добавим още няколко критерия.
Светлина
Светлината има най-голямо значение за качествения сън. И по-точно синята светлина, която се излъчва от всички устройства, които имаме в стаята – телевизор, лаптоп, таблет или Ipad. Важно е винаги да ползвате филтрите, вградени в тях, с които да блокирате поне частично влиянието на синята светлина, което потиска секрецията на хормона съня – мелатонин. Освен това съкращава продължителността на съня, влошава неговото качество и води до чести събуждания. Друг вариант е използването на специални очила, които я блокират изцяло и по този начин мозъкът не получава сигнал, че трябва да остане буден. Най-добре е обаче да се отървете от всички електронни устройства и да оставите помещение абсолютно тъмно, което може да постигнете с щори или плътни пердета. В спалнята няма място за телевизори и лаптопи, а телефонът можете да ползвате само за будилник като при това го слагайте в шкафчето до вас.
Звук
Купете си машина за бял шум, която издава успокояващи, естествени звуци. Тя допринася за здравословен сън чрез маскиране на външни шумове. Белият шум представлява звук, чиято амплитуда еднакво обхваща целия диапазон от звукови честоти. Маскирайки по този начин всеки възможен звуков дразнител от околната среда, представлява помощно средство в борбата с трудното заспиване. На пазара вече има доста такива устройства, които ще ви предложат различни звуци, между които пеене на птички, звуци на вълни, водопад, ромолене и щурец. Можете да го използвате и много успешно за приспиване на бебе или малко дете, действа просто безотказно. Ако не искате да купувате самата машина, може да си свалите едно от многото приложения, но аз лично препоръчвам устройството пред използване на мобилен телефон.
Килимите могат да помогнат за намаляване на шума, особено ако единият партньор се събужда, докато другият все още спи и трябва да стане от леглото и да стъпи на под от паркет. Не забравяйте да изберете материали като изкуствена кожа, вълна, коприна, нека килимът да бъде рошав, мек, мъхнат, за да е приятен за стъпване и максимално да обира шума от стъпките.
Усещане
От особено значение е матракът, на който спите. Добрият матрак ще въздейства положително върху съня ви и по този начин ще подобри здравето ви. Ако отделите много пари за спалня, моля, не подценявайте матрака, който ще изберете. Напълно си заслужава да заложите на по-скъп модел, защото той ще се изплати като ви подари часове качествен сън. Съобразете го с ръста и килограмите си и послушайте съветите на специалистите. Леглото задава позата, в която спите, затова инвестицията напълно си заслужава. Матракът трябва да осигурява комфорт. Комфортът е способността на матрака да разпределя телесното тегло върху повърхността, за да облекчи точките на натиск. Натискът се измерва в mmhg, а 32 mmhg или по-малко се счита за облекчаване на натиска.
Размерът също има значение. Матракът трябва да е достатъчно голям, за да се движите лесно вие и вашият партньор в леглото. Друг фактор, който трябва да се вземе предвид при избора на матрак, е възрастта. С напредването на възрастта кожата става по-малко еластична, което увеличава чувствителността в точките на натиск. Така по-меките, „по-плюшени“ матраци може да са по-удобни за по-старите поколения.
Специалистите съветват матракът да се сменя на всеки 5 до 7 години. На второ място по важност е възглавницата. Видът на възглавницата се определя от позата, в която спите – по гръб, по корем или настрани. По принцип спящите настрани се нуждаят от по-твърда и висока възглавница, онези, които спят по корем от мека такава или от никаква, а тези, които спят по гръб от по-плоска възглавница, за да държи главата и шията в една линия. Трябва да се избягват изкуствените материи, които задържат топлината и влагата, а да се изберат естествени, дишащи такива, като памук, евкалипт и други. Това важи и за спалното бельо – материята е от особено значение за усещането на тялото и от там за ползотворния ни сън.
Температура
Стайната температура е от решаващо значение за сигнализиране на мозъка ви, че трябва да започне да се приготвя за лягане. Телесната ни температура се повишава през цялата вечер и достига висока точка до около 22:00 часа, след което започва да спада. Когато това се случи, то е сигнал за тялото ви да освободи мелатонин, което е много важно, за да започне процесът на сън. Като цяло, препоръчителната температура е някъде между 18 и 20 градуса. По-високо от това и тялото ви има повече проблеми с охлаждането, а всичко по-ниско от това и може да имате проблеми с заспиването в REM (сън с бързи движения на очите или времето, през което сънувате).
Аромати
Ароматът всъщност е едно от най-мощните ни сетива и е пряко свързан с лимбичната система на тялото, която регулира импулсите и емоциите. Обръщането на внимание на ароматите в стаята ви може да спомогне за по-спокоен сън, а някои от тях са особено благоприятни. Има аромати, които могат да бъдат полезни за релаксация. Такива са лавандулата и ванилията. Изследванията показват, че лавандулата има релаксиращи свойства и спомага за намаляване на сутрешната сънливост, докато ментовите аромати всъщност насърчават бдителността и е най-добре да не присъстват в стаята. Купете си дифузер с етерични масла и го пускайте известно време преди да заспите. Освен това, добра идея е редовно да отваряте прозорците и да използвате въздушен филтър, тъй като е най-добрият начин да въведете чист въздух и да изчистите замърсителите, допринасящи за алергии и проблеми с дишането, които могат да нарушат съня ви.
Цвят
Спалнята ви трябва да излъчва спокойствие. Когато влезете в стаята си, трябва да се почувствате така сякаш поемате глътка свеж въздух. Всичко започва с цвета на стената. Това е първата ви стъпка към създаването на идеална среда за сън.
Проучване във Великобритания показа, че цветът на вашата спалня може да повлияе на количеството сън, което получавате. В проучване на над 2000 британски домове е установено, че цветовете синьо, жълто и зелено помагат на спящите да спят най-много часове, със синьо средно 7 часа 52 минути, жълто на 7 часа 40 минути и зелено на 7 часа 36 минути.
Тези цветове често се асоциират със спокойствие и релаксация и могат да помогнат да успокоите ума си, докато се опитвате да си починете.
В другия край на спектъра, цветове като лилаво, кафяво и сиво могат потенциално да развалят количеството сън, което получавате. Средните часове за тези цветове са 6 часа 12 минути за сиво, 6 часа 5 минути за кафяво и 5 часа 56 минути за лилаво.
Теориите предполагат, че лилавото е артистичен цвят, който стимулира творческия ум, а кафявите и сивите често са свързани с мрачност и депресия.
По-тъмните цветове помагат да се спи по-добре през деня, затова са за предпочитане за хората, които работят предимно нощем.
Подреденост
Избягвайте безпорядъка в спалнята си и затрупването й с прекалено много вещи, тъй като това са фактори, които предизвикват безпокойство, макар и подсъзнателно. Това е от съществено значение, за да започне тялото ви да се отпуска. Важни работни документи, твърде експресивни произведения на изкуството или дори бягаща пътека са примери за стресиращи напомняния за вашите отговорности, които могат да ви разсеят, докато се опитвате да спите. Вместо това се опитайте да ограничите декора на това помещение до минимум. На нощните шкафчета също не трябва да има прекалено много вещи. Убедете се, че имат поне едно чекмедже, в което може да съхранявате своите неща. Нека отгоре останат само нощната лампа, книга или списание и чаша вода.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Какво да правиш когато ти е скучно у дома
2 thoughts on “Как да превърнем спалнята си в оазис на пълноценния сън?”