„Ако не искри от радост, отърви се от него!“
Да изчистим дома си от всичко ненужно, за да дадем място на това, което ни прави щастливи е част от концепцията на Мари Кондо, създателка на известния „KonMari метод“. Още на 19-годишна възраст, Мари започва своя консултантски бизнес в организирането докато е все още студентка в Токио. Концепцията й става популярна още през 2014 г. с книгата „Магията на подреждането“, която става абсолютен бестселър с продадени над 8 млн. копия и преведена на 40 езика. От тогава до сега, тя е написала още няколко книги и е сред 100-те най-влиятелни хора според класацията на списание Time. Основател е на KonMari Media Inc. В момента има собствено шоу по Netflix с име „Да подредим с Мари Кондо“, с което помага на хиляди хора да трансформират и организират домовете си.
Тя съветва прочистването на дома да става по категории (дрехи, книги, хартии, разни, сантиментални вещи), а не по помещения, като започнете в указания ред. Добре е да съберете всички вещи от дадена категория на една купчина. Това ще ви позволи да видите точно какво притежавате и има ли повтарящи се или почти еднакви неща. После докоснете всяка една от тях и мислено си задайте въпроса носи ли ви радост или не. Ако отговорът е отрицателен, то задължително се отървете от нея като я изхвърлите, дарите или продадете. Не забравяйте обаче да благодарите на всяка вещ за нейната „служба“. По този начин ще превърнете дома си в място, изпълнено с радост и положителни емоции.
И още:
Благодарете на дома си
Всичко, което прави Мари Кондо е от позицията на благодарността. Затова благодарете на дома си преди да започнете. Седнете на земята, затворете очи и оправете благодарност към къщата и вещите в нея. Представете си я как ще изглежда след като приключите и какъв искате да бъде животът ви през предстоящата година. Визуализирайте. Ако имате ясна цел, мотивацията ще дойде. Отдаването и посвещаването на процеса е най-важното преди да започнете.
Започнете с дрехите и запазете само тези, които ви носят радост
Ако отворите гардероба си ще видите поне една купчина дрехи, които не сте обличали с години. Някои от тях дори са още с етикета, защото са били несполучлива покупка или просто сте чакали „да й дойде времето“, а сега вече са ви малки. Използвайте вече споменатия метод с докосването. Според Мари Кондо ще усетите веднага дали дрехата или обувката ви носи радост. Още един лесен начин е ако не сте носили дрехата повече от година, значи трябва да я махнете от жилището си.
Сгъвайте дрехите и ги поставяйте вертикално
Това е в основата на метода на Кондо. Специфичният метод на сгъване помага да спестите много място, но и показва дрехите по-добре по цветове и шарка. Така ще знаете точно с какво разполагате и лесно можете да решите какво да облечете сутринта, а и няма инцидентно да купите още дрехи в същата гама, знаейки, че вече имате например 3 сиви тениски. Също така не рискувате да забравите някоя дреха, която се е оказала в дъното на натрупаните една върху друга дрехи. А и по този начин дрехите ще имат по-малко гънки, които иначе се получават от тежестта на купчината. Това обаче изисква да имате предимно чекмеджета, а не рафтове в гардеробите и е по-приложимо за домовете на Запад. За да спазите това правило, използвайте кутии, в които да наредите вертикално дрехите и след това да ги поставете в гардероба. Същото важи за бельото, чорапите и хавлиените кърпи. В Jumbo, а и в други магазини продават специални отделения като кутии, в които можете да приберете бельото – сутиени и бикини. Специално за чорапите, Мари Кондо казва, че свивайки ги на топка, не им позволявате да си „починат“. И под почиват тя има предвид, че еластичните нишки ще се разтегнат с времето и така ще се разтегнат и износят по-бързо.
Използвайте метода „чанта в чанта“
Сложете чантите, които решите да запазите една в друга, за да освободите място. Не забравяйте да ги поставите с дръжките нагоре, за да знаете коя чанта къде е.
Отървете се от хартиите
Всички сме свикнали след като отворим пликовете със сметките да ги захвърлим в близкото чекмедже. Освен това пазим извлеченията от кредитните карти, стари гаранционни карти или договори, чийто срок отдавна е изтекъл. Нямаме нужда от цялата бумащина, а и повечето неща отдавна са достъпни онлайн. Откажете се от хартиените документи и изхвърлете ненужните хартии. Тези, които решите да оставите подредете в три кутии с надписи: чакащи, важни и разни и ги съхранявайте на едно място.
Подреждайте всичко по категория
Ризите стоят при ризите, кабелите при кабели, чанти при чанти. По този начин никога няма да се питате къде е онова, което търсите в момента. А що се отнася до категорията „Разни“, която Кондо нарича komono, тя препоръчва също да се придържате към видовете (напр. всичко, което ще ви е необходимо, за да напишете писмо, поставете там където са канцеларските материали).
За банята
Не оставяйте неща около мивката, защото ще се намокрят от влагата и няма да „искрят от радост“. Постарайте се да пазите тази зона свободна, за да ви е по-лесно да я почиствате. Същото важи за шампоаните, балсамите, пяната за бръснене и сапуна, които използвате под душа. Не ги оставяйте около ваната или на метална поставка в душ кабината, където ще се повредят от влагата и топлината. След използване, ги подсушете с хавлия и ги приберете в шкафа. Може да ви се струва досадно, но така ще запазите качеството им и ще ви е по-лесно когато чистите банята.
Не правете разчистване в присъствието на приятели или родители
Нашите обични хора, особено родителите ни няма да са много щастливи от това колко вещи се каним да изхвърлим. Често те се опитват да спасят повечето неща, от които сме планирали да се отървем и то не защото ще ги ползват. Тяхната реакция ще ви накара да се почувствате виновни и може да ви разколебае.
Не позволявайте на носталгията да ви разконцентрира
Билет от концерта на любимата банда, картата на Валенсия, с която си служехте на екскурзията миналата година или писма и снимки от бившето ви гадже – всичко това заема част от вашето пространство. Защо да ги пазите? Заради спомените, които ни носят. Но Мари Кондо казва: „Не се притеснявайте. Истински ценните моменти никога няма да изчезнат дори и да се отървете от вещите, които се асоциират с тях“.
Свършете всичко за ден или два
Най-добре е прочистването да стане наведнъж, а не малко по малко. Няма нужда да губите време, а и така къщата ви изглежда ужасно в продължение на дълго време.
Създайте „кутия за 1 година“
Ако има неща, за които не сте сигурни, че искате да изхвърлите, вземете една голяма кутия и ги сложете вътре. Ако след една година не сте се сетили за тях и не сте ги използвали, можете спокойно да ги махнете от дома си.
Изпразвайте чантата си в края на деня
По този начин ще бъдете сигурни, че чантата ви няма да се задръства от стари касови бележки, използвани салфетки, дъвки, обвити в хартия и други ненужни неща и по-лесно ще намирате това, което наистина ви трябва.
Ок е да се отървете от безплатните неща
В своята книга Мари Кондо говори за това как хората пазят много вещи, само защото са подарък и от задължение към онези, които са им ги дали, а те дори не ги харесват. Например, само защото майка ви ви е подарила декорация заек за Великден, не означава, че трябва да го пазите. Мари окуражава хората да имат само неща, които „разпръскват радост“, а не вина. Останалите можете просто да продадете онлайн или да подарите на някой, на когото ще харесат.
Почистете преди да се преместите в нов дом
Така ще сте сигурни, че вещите, които ще вземете със себе си ще ви носят само радост и новата ви къща ще е пълна с любов. Освен това ще имате по-малко багаж за пренасяне.
Направете снимки преди и след
Направете снимки на дома си преди и след почистването. Така ще видите истинските резултати и ще се мотивирате да поддържате къщата си подредена и в бъдеще.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Как да превърнем спалнята в оазис
3 thoughts on “Мари Кондо – „Подреди дома си, трансформирай живота си“”