Белоградчик е китно градче в северозападна България с малко над 5000 жители. Малките улички, които се вият живописно ще ви предложат много къщи за гости, пръснати наоколо. Националният исторически музей е поместен в къща с възрожденска архитектура и в него можете да видите артефакти от местността, както и творенията на различни занаяти, характерни за района.
Художествената галерия
е в прекрасна ъглова сграда с часовник и камбана на върха. В нея ще видите множество платна, сред които и произведения на художници като Владимир Димитров-Майстора и Светлин Русев. Природонаучният музей е малък, но в нова и интересна сграда, която вместо покрив има пейки, за да приседнете и да се полюбувате на изключителната гледка към най-голяма забележителност на града.
Червените скали на запад
както ги кръстих аз, се извисяват величествено над смълчания град до внушителните 200 метра височина. Червено-жълтият им цвят се дължи на железните окиси и хидроокиси, а образуването им е резултат от въздействието на вътрешни и външни земни сили. В продължение на милиони години вода, вятър, чакъл, пясък, глина, а може би и щипка магия са оформили онова, което ние наричаме едно от чудесата на България.
Там, сред скалите е и една от най-добре запазените крепости у нас – Калето.
Построена е още по римско време като умело са използвани защитата на скалите и уникалния терен наоколо. След това, в течение на годините, крепостта сменя владетелите си и постепенно е доизграждана, укрепвана и облагородена. По земите й е стъпвал цар Иван Страцимир, а векове по-късно крепостта попада в ръцете на османците, които я използват за защита на империята си и за потискане въстанията на българите. Състои се от три големи двора, всеки на определена височина от предишния. В първия и най-голям двор са живяли обикновените войници, които не са имали никакви удобства и са спели буквално на земята. Във втория, който е разположен зад портите са пребивавали офицерите, които са имали постройки, а най-горе, от където са наблюдавали цялата околност са били командирите.
Не можете да видите всички форми, образувани от изящната ръка на природата само с едно изкачване на крепостта. Скалите са разположени в радиус от 30 километра и за да ги обходите, ще ви е нужно повече време. Много са легендите, които обгръщат това място, ще ги чуете от местните хора, които с удоволствие ще ви разказват за подвизите на хайдут Велко и за хубавата Вита.