Запознах се с творчеството на Ивелина съвсем наскоро в една група за артисти във Фейсбук, както често става в социалните мрежи. Веднага ме впечатли фактът, че рисува с кафе, защото, признавам си, до тогава не знаех, че е възможно. Първо попаднах на един часовник, декориран с кафе и много го харесах. Така станах фен на страничката й и видях, че рисува буквално върху всичко. Впечатлена от изкуството й потърсих и други творци в Гугъл и ми стана още по-интересно. Прекрасен е фактът, че тя организира арт кафе работилнички, където можете да направите първите стъпки в рисуването с кафе, да се запознаете с нови хора и да преживеете един прекрасен и емоционален ден. Аз бих отишла, но хич ме няма в рисуването. Както знаете аз съм по писането 😊
Представям ви я с целия й колорит, защото тя се съгласи да отговори на въпросите ми с усмивка 🙂
Ти си юрист по образование, как така започна да рисуваш с кафе?
Да така е, но призванието ми е на артист по душа и нямаше как в един момент да не се отключи и това мое желание да вдъхновявам чрез кафе-картините си. По време на държавните изпити по право ти идват странни идеи и една от тях беше да отворя арт кафене за всички любители на кафето и изкуството като мен. Освен че исках да се случват различни арт събития, исках и колкото се може повече кафето да присъства навсякъде – от рисунки по стените и мебелите до самото меню, написано с кафе. И така напоих листа с кафе, изпекох ги, за да изсъхнат по-бързо и да се състари хартията и забърках гъста отровна смес гранулирано кафе с малко вода и започна да пиша върху листата. След това разбрах, че може и да се рисува и от там кафето ме преследва навсякъде като средство за рисуване.
Какво ти носи рисуването именно с кафе? Какво е кафето за теб?
Страст е за мен рисуването като цяло, освобождава ме от цялото напрежение. Преди рисувах когато бях ядосана и много хора, харесвайки нещата, които рисувам не знаеха, че нещо красиво като тях може да е породено от тъга, болка или гняв. Но освен че ме отнася в друг свят, успявам да съчетая двете мои любими неща – кафе и рисуване в изкуство. Радвам се, че с картините ми мога да дарявам на хората емоция и щастие, когато ги подаряват на любимите си приятели или семейство. И това, което ми носи рисуването с кафе е усмивка и усещане за значимост.
Имат ли според теб някакво предимството картините, нарисувани с кафе?
Бих казала, че първо кафе маниаците полудяват по тях. Да видиш любимата си напитка и начин на живот в картина е завладяващо. Предимство е, че кафето е неопитомима напитка с много качества, които предстои да се разкриват от творците. Кафе-картините са живи от самото си създаване, което някои биха сметнали за недостатък, но е уникален фактът, че след като изсъхнат, дишат от въздуха и могат да се овлажнят и пак да станат мокри, не да се разтекат, но полепва прах или ако не са в рамка могат да залепнат, ако на тях е сложено нещо. Харесва ми, че не е стандартна боя, естествена е, не е химична, мирише приятно – самите картини миришат на кафе 🙂 В зависимост от светлината, цветовете на картината стават по-ярки и топли, огряни от слънцето. Релефът от кафето, нюансите на кафето, размито с различно количество вода е наистина уникално – само няколко лъжички кафе, смесени с вода и могат да превърнат всеки човек в художник на картина с кафе. Предимство е и че са рядкост и уникати наистина, малко са хората, които се осмеляват да рисуват с кафе и това също прави картините редки и желани. Звучи малко смешно, но можеш да си накъсаш картината на парченца, да ги потапяш във вряла вода няколко пъти и да си направиш кафе – с коя друга картина това е възможно 🙂
Освен върху лист, върху каква друга повърхност може да се рисува с кафе? Аз си признавам, че съм впечатлена от часовниците, които правиш.
Благодаря, радвам се, че и ти си впечатлена, защото идеята за часовниците се роди внезапно в главата ми и сякаш винаги съм ги правила – видях часовника, взех го, а с него още 4 и готово. Винаги се радвам, когато някой види и хареса нещо, което харесва и на мен самата. Много рядко намирам нещата, които търся и затова сама си ги правя. Така се раждат и идеите ми да рисувам с кафе върху дърво – да си нарисувам дървените платформи с кафе, да си нарисувам дървен поднос и маса за кафе, дървени мебели и да направя лампа с картина от кафе и кафе бижута. Идеята ми е да намеря все повече приложение на кафето в ежедневието ми и е много приятно, когато и друг види идеята ми и я хареса. С кафе може да се рисува навсякъде, стига да се намери начин да не се мокри след това – затова при дървените повърхности го покривам с безцветен лак, ако не мога да сложа стъкло.
Организираш арт работилнички за рисуване с кафе. Защо го правиш? Какво ти носи това?
Организирам такива работилнички с идеята да запозная и запаля все повече хора към рисуването с кафе. Малко е самотно да съм единствената и първа българка, която рисува с кафе – наистина искам да има все повече творци като мен и да импровизират с шоколад с вино с подправки с какво ли не и да създават нестандартни творби.
По време на работилничките не е само рисуване с кафе, обичам да провокирам присъстващите с различни дейности, признания, въпроси – провокирам ги да споделят страстта си и ги карам да се чувстват специални и да повярват в себе си, дори и в рамките на час-два ми се иска тръгвайки си от работилничката да си отнесат и някаква положителна промяна със себе си. Идват и деца, и родители с деца и е много приятно да виждаш пред очите си как хората се променят след всяко потапяне на четката в кафето и изрисуването на листата, и как изведнъж стават себе си и се връщат в детските си години, когато са рисували и са били непринудени и свободни, без да мислят за проблемите на днешното ежедневие. Уникално е и наистина егоистично го правя и за себе си, защото се чувствам щастлива, че мога да споделя опита, знанията, изкуството и страстта си с тях и те да отнесат част от него със себе си – тръгват си усмихнати и не искат да свърши.
В момента има немалко артисти, които творят с кафе и у нас, и в чужбина. Известно ли е обаче кой първи започва да рисува с кафе в света?
Всъщност у нас не съм запозната да има други освен мен, следя и гледам и наскоро се появи една жена в група, която създадох във фейсбук и с нейни картини, но не пожела да сподели повече за себе си. Аз и затова го правя, защото в България няма или не искат да се покажат, че рисуват такива творци. Аз рисувам от 7 години с кафе вече, но едва през последните 4-5 години с наистина бебешки стъпки си извоювах и световно признание сред кафе-творците и участия по нашите медии. Наистина след работилничките съм обучила не малко любители и се надявам да имат смелостта да се покажат и да споделят таланта си. В световната история през вековете доколкото съм запозната в Индия и Япония се е използвало кафето като добавка към бои, създадени пак от естествени материали за придаване на по-тъмен нюанс, както и за застаряване на листа и платове, върху които са рисували. С кафе е рисувал и Виктор Юго и до ден днешен се пазят картините му в музеи и могат да се видят.
Когато преди 7 години започнах да рисувам, в Гугъл имаше само картини на кафе от отпечатък от чаша с кафе и съвсем леки семпли контури на изображения, които не можеха да се нарекат картини. Аз не знаех, че може да се рисува с кафе и си измислих техниката с гранулираното кафе, а то от своя страна идва доста по-късно от насипното кафе и наистина няма информация кой и кога е измислил рисуването с толкова гъсто кафе. Аз си мислех, че съм първата, защото нямаше никъде такъв творец като мен с толкова гъсто кафе и с такива картини. Това беше и моята идея да покажа картините си, защото ако не го направя аз, ще се появи друг и реших да съм първата в България и малкото в света. Наистина творците нарастват все повече заради социалните мрежи и повече хора се запознават и решават да опитат, което е страхотно.
Бих искала да се свържат с мен и да създадем книга и материали за възникването на кафе рисуването в България. Мечта ми е и да се изучава като курс и в училище или университетите 🙂
Тук искам да отбележа, че преди една година руската кафе-художничка Юлия Лате ме включи в книгата си за великите кафе художници, пътуващи по света като представител на България. Тя се опитва да обедини всички творци и техните истории в книга за кофеграфията. В първата книга съм част от около 20 участника. Сега издаде втора и пак ме е включила като представител на България. Искам да посоча, че художниците на кафе са малко, които наистина се занимават с това изкуство и правят и работилнички, книги , изложби, участия в конкурси, за да популяризират изкуството. Има много, които са пробвали да рисуват от любопитство, но фактът, че много малко се занимават професионално с това ни кара да търсим начини да го утвърдим като изкуство, а не само като техника за рисуване.
Запазват ли се картините от кафе във времето?
Запазват се като се съхраняват на сухо, в рамки под стъкло или покрити с лак ако са на повърхност, която не позволява рамкиране.
От къде черпиш вдъхновение?
Вдъхновение черпя от всичко около себе си без изключения. Животът е вдъхновяващ с всичко, което ни предоставя.
Какви са твоите клиенти?
Обикновени хора с необикновен вкус за изкуство щом харесват картините ми с кафе. Има много любители както само на кафето, така и на изкуството като цяло. Главно ми поръчват портрети от снимки, с които да изненадат любимите си хора с нестандартна и оригинална персонална изненада. След подаряване на мои портрети на двойки влюбени, често се стига до годеж, сватба и деца, което много ме радва, че съм помогнала дори и мъничко за тези моменти в живота им.
Тук е мястото и да им благодаря, че ми гласуват доверие за създаването на изненади за любимите си хора и специалните си поводи. Благодарение на тях продължавам да се развивам и да измислям нови начини да превърна идеите им в кафе уникати.
Продаваш ли картините си и извън страната?
За съжаление в момента не, тъй като доставката на картина извън страната излиза по-скъпа от самата картина. Случвало се е българи от чужбина да ми поръчват за техни близки тук или българи от тук да носят картините ми като подарък в чужбина. Докато живях в Англия рисувах за мои приятели англичани и им подарявах картините ми.
Какво е твоето послание към хората?
Да следват мечтите си, да си направят план на нещата, които ги карат да се чувстват щастливи и да го следват. Да не се страхуват, че в някой момент могат да ги сметнат за луди, странни, наивни или недостатъчни в някакво отношение, а като си имат идея и мечта да си я следват. Преди няколко години като започнах, никой не смяташе, че с рисуването с кафе мога да стигна до тук, но с упоритост и постоянство успях. Никога не е късно да се започне от начало и дори да завършиш право ако искаш да се занимаваш с изкуство ще успееш, стига да не се предаваш и да не се оставяш на хорското мнение и влияние. Достатъчно е, че ти си вярваш.
Как пиеш кафето си?
Всякак. Дълго черно кафе, чисто и в повечето случаи на преса или джезве. Пия във всеки удобен за мен момент. До мен винаги има чаша с кафе, независимо колко часа е.
За какво мечтаеш?
Като цяло се надявам хората повече да си вярват и да бъдат различни и уникални каквито са, да следват собствените си желания и интереси. Звучи много лесно и красиво, но за жалост страхът да бъдат отхвърлени или да рискуват да загубят нещо, ги кара да не са себе си и да не показват талантите и качествата си. Надявам се, че с моя пример ще вдъхновя поне един човек да добие смелост и също като мен да не се страхува да прави нещата, които харесва колкото странно, ново, нетипично да е и никой да не го очаква от него. Искам хората да са по-усмихнати, свободни да изразяват себе си и да са щастливи.
Ивелина Христова – J’IVart е първата българка, която рисува картини с кафе. Родом е от Плевен, но вече повече от 10 години живее в София. Тя е на 35 години, юрист по образование, но артист по душа. Дълги години се занимава с доброволческа дейност, организиране на събития, фестивали, проекти на местно и национално ниво в България и по света. Те са свързани с развитието на младите хора и хората в неравностойно положение чрез изкуство, спорт и неформално образование. В момента се опитва да популяризира изкуството за рисуване с кафе сред българите и се стреми да запали повече таланти да продължат и да доразвиват тази техника.
Последвайте я и в Инстаграм.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
В сърцето на среброто с Дими Узунова
Мариана Калъчева – феята на изобразителното изкуство
Наталия Кобилкина – щастливата жена