Когато богатството ни се изплъзва е добре да се замислим дали не бъркаме някъде. В тази статия ви предлагам 14 навика, които може да ви спъват по пътя ви към така желаното изобилие.
Първи навик: недоволство от всичко около вас
Навикът винаги да критикувате всичко и всички. Това дори е повече от навик, то е част от живота. Хората са недоволни от страната, обществото, околната среда, приятелите, времето, съседите. Списъкът продължава и продължава.
Те вярват, че всички проблеми, включително липсата на пари, зависят от всеки друг, но не и от тях. И дори парите да се появят в тяхното пространство, те пак не ги забелязват. Защото те просто не са в състояние да забележат нещо добро.
След като разпознаете себе си в този навик, важно е спешно да промените мисленето си и да започнете да се фокусирате върху положителното. Обърнете внимание на цялото благополучие на света около вас, на изобилието, което може да видите буквално навсякъде. Спрете да страдате и да се оплаквате! Вместо това се фокусирайте върху доброто, водете дневник на благодарността и записвайте най-малките положителни неща в живота.
Втори навик: обезценяване на себе си
Когато по някаква причина смятате, че не сте достойни да бъдете богати, да купувате скъпи рокли, да имате високоплатена работа, да посещавате луксозни ресторанти и т.н., не забелязвате кога започвате да се обезценявате. Всеки път, когато пестите, избирайки по-евтиното и по-лошото, вие предавате стойността си, което означава, че предавате себе си.
Правейки това редовно, намалявате самооценката си и вървите към бедност. Затова е важно да приемете, че сте човек, който заслужава най-доброто, а в реалния живот си позволявате само най-доброто.
Трети навик: правите нещо, което не ви харесва
Когато изразходвате енергия и усилия за нещо, което не ви носи вдъхновение, удоволствие и радост, тогава дори и да имате пари, няма да се чувствате богат.
Изберете работа, която харесвате, насладете се на процеса и ще видите колко хармонично ще дойдат финанси за любимия ви бизнес, как тези пари ще запълнят дупки и липси и ще вдъхновят.
Четвърти навик: вземане на заеми и ползване на кредитни карти
Всеки заем е енергия, която сте взели назаем. Тоест вие сте дали назаем силата си и, разбира се, сте останали без енергия. Нямаш сили да живееш, да твориш, да се радваш. Това е като омагьосан кръг.
Заемът „изяжда“ енергията ви ден след ден, а вие дори нямате ресурс да възстановите изтощената енергия, камо ли да я натрупате.
Заемите ви принуждават да плащате лихва, тоест те също „изяждат“ самите пари. Затова изплащайте заемите си възможно най-скоро и в бъдеще използвайте само истинска енергия, тоест истински пари, които са във вашето пространство.
Пети навик: пестите от всичко
Това е болезненото желание да купувате евтино, с отстъпка, на разпродажба. Човек не забелязва колко настойчиво купува всичко, което се продава с отстъпка. Така че в главата си създавате програма за бедност и липса.
Между другото, забелязали ли сте, че хората са толкова щастливи от намаленията, че дори купуват ненужни неща на безценица? Затрупват пространството с евтини неща, без да ги използват или да им се радват. По-добре купете едно нещо, но скъпо, любимо, което ще ви изпълни с енергията на лукса, богатството и изобилието.
Шести навик: водене на безцелен живот
Успешните хора редовно си поставят цели, постигат ги и ако не успеят да ги постигнат, коригират плана и действат отново, фокусирайки се върху мечтите си. За богатите хора е важно да вървят към целите си, да изпълняват плановете си и да получават резултати.
Редовно си поставяйте цели, постигайте ги, планирайте живота и богатството си, като ги обезпечите с конкретни точки на хартия.
Седми навик: неконтролиране на разходите
Богатият човек винаги следи потока на парите в своето пространство. Той знае точно какво е дошло, колко е похарчено, колко е отделено. Следете вашите парични потоци, пребройте ги и им отделете време.
Изтеглете специални програми, които ви помагат да управлявате бюджет, редовно да проследявате приходите, разходите и печалбите си и ще забележите как парите започват да се движат и увеличават под ваше наблюдение.
Осми навик: харчите всичко наведнъж
Богатите хора редовно спестяват пари, за да инвестират. Започнете да спестявате 10% от доходите си днес и ще се изненадате колко бързо можете да натрупате сума, която можете да инвестирате допълнително.
Девети навик: алчен си
Богатият човек е щедър човек. Той лесно може да раздаде знания, вещи, енергия, пари. И тук работи правилото: колкото повече даваш, толкова повече ще дойде. Не забравяйте да правите благотворителност, давайте редовно с отворено сърце и ще видите колко бързо светът реагира и отвръща със същото.
Десети навик: пушене, пиене на алкохол, ядене на нездравословна храна
Всички те са абсорбатори на вашата енергия. Ако имате тези навици, трябва да поемете отговорност за парите (енергията), които отиват в тези навици.
Единадесети навик: живееш в безпорядък
Парите обичат реда в килера, в апартамента, на работния плот, в телефона, в социалните мрежи и, разбира се, в главата. Научете се да подреждате, изхвърляйте стари неща, разчиствайте килерите, работете със страхове и нагласи, които претрупват ума и тялото ви.
Дванадесети навик: изчакай най-добрия момент
От детството много хора са развили навика да седят и да чакат парите да „паднат на главите им“ и всички проблеми да бъдат решени сами.
Разберете, че чудеса няма. Ако не предприемете нищо, за да постигнете успех, тогава нищо няма да се промени. Имате ли желание да станете богати? Започнете да се движите, търсете възможности, вървете към богатство.
Тринадесети навик: да се самосъжаляваш и да си в жертвена позиция
Жертвата не създава нищо, тя постоянно изисква нещо от другите, докато поглъща собствената си сила и силата на хората около нея. Тази позиция е опасна не само за собственото благополучие, но и за богатството на цялото семейство.
Откажете се от този навик, защото няма полза от него. Поемете отговорност за живота и богатството си. Прегледайте слабостите си, превърнете ги в силни страни, намерете ползи във всеки недостатък, превърнете го в ресурс.
Четиринадесети навик: стоите в зоната си на комфорт
Ако винаги живеете в създадената от вас „зона на комфорт“, никога няма да можете да продължите напред. Само когато преодолеете страха, отидете отвъд, създадете нови сценарии, тогава ще стъпите на ново финансово ниво.
Като цяло, ако човек категорично не иска и се страхува да промени живота си, като същевременно разшири зоната си на комфорт, тогава цялата му енергия просто тече на едно място. Затова вземете решение, стремете се към нови проекти, създавайте, действайте, преодолявайте себе си. Не забравяйте, че там, където има страх, има развитие, което означава нови финансови възможности.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
25 положителни нагласи, които ще ви отворят вратата към парите
40 ограничаващи мисли, вярвания и нагласи, които ви пречат да забогатеете