Има толкова много книги, а времето за четене все не стига. Затова съм направила списък на някои книги, които задължително трябва да прочетеш през живота си. Ако не всички, подбери поне 20 и стартирай веднага. Книгите не са подредени по значимост, но със сигурност съм отбелязала моите любими. Има класики, има и по-съвременни романи. Повечето от тях, можеш да наемеш и от библиотеката. Аз лично винаги съветвам да се купуват книги, още повече, защото съм писател и знам какво е да оценят труда ти.
- „Да убиеш присмехулник“ от Харпър Ли – разказана от 10-годишната Скаут Финч, „Да убиеш присмехулник“ се съсредоточава върху нейния баща, адвокат от малък град и неговата борба срещу расовите предразсъдъци през 30-те години на миналия век в дълбокия Юг.
- „Крадецът на книги“ от Маркъс Зюсак – действието се развива в Германия през тъмните дни на Третия райх, а главният герой е малката Лизел, крадецът на книги. Това е нейната история и историята на обитателите на нейната улица, когато бомбите започнат да падат.
- „Гордост и предразсъдъци“ от Джейн Остин – дори няма нужда да описвам тази Британска класика, просто я прочетете.
- „Дивото зове“ от Джек Лондон – разказва историята на опитомено куче на име Бък, което е откраднато от дома си в Калифорния и продадено за употреба като куче за впряг в Аляска. Книгата изследва темите за природата срещу възпитанието, цивилизацията срещу пустинята и борбата за господство. През 1903 г. Джек Лондон продава „Дивото зове“ на един издател срещу скромния хонорар от 2000 долара и никога повече не получава нито цент от книгата. Впоследствие тя става истински феномен, отпечатана е в милионни тиражи, преведена е на повече от 50 езика и се превръща в неостаряваща класика.
- „Любов по време на холера“ от Габриел Гарсия Маркер – роман за една дълга любовна история, която продължава сякаш в безкрая, с много събития, перипетии и подробности. Аз не съм я чела, но я определят като класика.
- „Алхимистът“ от Паоло Куелю – това е една от онези малки книги, които оставят дълбоко впечатление. „Алхимистът“ е история за това да следваш сърцето си и да се учиш от опита. Тя ви кара да се замислите върху пътя си в живота и изборите, които правите.
- „Великият Гетсби“ от Скот Фицджералд – класически разказ за страст, обсесия и излишък, това е един от най-великите романи на 20-ти век и върховното постижение на впечатляващата литературна кариера на Ф. Скот Фицджералд.
- „Ловецът на хвърчила“ от Халед Хосейни – една от моите любими книги. Прочетете я задължително.
- „Малкият принц“ от Антоан дьо Сент-Екзюпери – невероятна творба, моля ви ако по някаква причина сте я пропуснали, прочетете я.
- „Където пеят раците“ от Дилия Оуенс – години наред слуховете за „Блатното момиче“ преследват Баркли Коув, тихо градче на брега на Северна Каролина. Така че в края на 1969 г., когато красивият Чейс Андрюс е намерен мъртъв, местните жители веднага заподозират Кая Кларк, така нареченото Блатно момиче. Но Kая не е това, което казват. Чувствителна и интелигентна, тя оцелява години наред сама в блатото, което нарича свой дом, намирайки приятели в чайките. Романът едновременно изящна ода за природния свят, сърцераздирателна история за съзряването и изненадваща история за възможно убийство.
- „На Изток от рая“ от Джон Стайнбек – обикновено наричана съвременен преразказ на историята на Битие за Каин и Авел, тази семейна сага се смята за най-великото произведение на Стайнбек.
- „Яж, моли се и обичай“ от Елизабет Гилбърт – Елизабет Гилбърт e млада омъжена жена, която не е щастлива от семейния си живот. След мъчителен развод и бурна любовна връзка тя е съсипана и объркана, но и свободна както никога преди. Лиз се отправя на едногодишно пътешествие в търсене на щастието и равновесието в живота си. Книга по-скоро за жени, но някои мъже също намират много истини за себе си.
- „Отнесени от вихъра“ от Маргарет Мичъл – този роман проследява живота на млада южняшка красавица, която е известна със своята красота и чар. Животът й претърпява обрат, когато е принудена да направи драстични промени, за да оцелее във войната и последиците от нея. Историята се върти около нейната борба да поддържа семейната плантация и сложния й любовен живот, особено несподелената й любов към женен мъж. Филмът също е прекрасен.
- „Птиците умират сами“ от Колийн Маккълой – тук бих казала, че харесах филма повече от книгата, колкото и рядко да е това.
- „За мишките и хората“ от Джон Стайнбек – сюжетът се съсредоточава върху Джордж Милтън и Лени Смол, пътуващи работници в ранчо, които мечтаят един ден да притежават малка ферма. Джордж действа като баща на големия и умствено затруднен Лени, като го успокоява и му помага да овладее огромната му физическа сила. За мен тази лично е по-добра от номер 11.
- „Граф Монте Кристо“ от Александър Дюма – хвърлен в затвора за престъпление, което не е извършил, Едмон Дантес е затворен в мрачната крепост Иф. Там той научава за голямо съкровище, скрито на остров Монте Кристо, и е решен не само да избяга, но и да изрови съкровището и да го използва, за да планира унищожаването на тримата мъже, отговорни за неговото затваряне.
- „Приключенията на Том Сойер“ от Марк Твен – книгата разказва за палавите приключения на малко момче, живеещо на река Мисисипи в средата на 19 век. Главният герой, често се оказва в беда заради лудориите и мечтите си. Неговите приключения варират от романса му с младо момиче, търсенето му на заровено съкровище, присъствието му на собственото му погребение и свидетелството му на убийство. Разказът улавя същността на детството и обществените правила на времето.
- „Алиса в страната на чудесата“ от Луис Карол – този роман проследява историята на младо момиче на име Алиса, което пада в заешка дупка във фантастичен свят, пълен със странни същества и странни преживявания. Книгата е известна с игривото използване на езика, логиката и изследването на границите на реалността.
- „Мемоарите на една гейша“ от Артър Голдън – с този роман навлизаме в свят, в който външността е от първостепенно значение; където девствеността на момичето се продава на търг на предложилия най-висока цена; където жените са обучавани да мамят най-могъщите мъже и където любовта се презира като илюзия. Това произведение е едновременно романтично, еротично, напрегнато – и напълно незабравимо.
- „Старецът и морето“ от Ърнест Хемингуей – едно от най-добрите произведения на автора, спечелило му Нобелова награда за литература през 1954 г.
- „Алената буква“ от Натаниъл Хоторн – Хестър Прин е осъдена на излагане на позорния стълб заради раждането на незаконно дете и отказа й да разкрие името на бащата. Твърдо решена да понесе достойно унижението, тя крачи уверено под възмутените погледи на съгражданите си. На гърдите й, върху ален плат, стои, ръчно избродирана, буквата на прелюбодейството.
- „Франкенщайн“ от Мери Шели – счита се за първия научно-фантастичен роман в историята. Роден от състезание между Мери Шели и поетите Шели и Байрон за това кой да напише най-добрата история на ужасите, Франкенщайн е по-уместен от всякога в днешния свят на генетични експерименти. Харесах много и филма.
- „Малки жени“ от Луиза Мей Олкът – този полуавтобиографичен роман очертава върховете и паденията на четирите сестри, докато преминават по пътя си от детството към зрелостта.
- „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес – класифицира се като първия „модерен“ роман в Европа и е продаден в над 500 милиона копия, откакто е публикуван за първи път в началото на седемнадесети век. Проследява Дон Кихот и Санчо Панса, докато пътуват из Испания в търсене на приключения. Те се изправят срещу духове, зли магьосници и великани в стремежа си да извършат доблест, достойна за Дулсинея, неговата любов.
- „Джейн Еър“ от Шарлот Бронте – романът на Бронте за срамежлива, тиха гувернантка, която става учителка в голяма къща и се влюбва в нейния самотен и мистериозен господар, е една от големите класики на английската литература. Уникален в своето внимание към мислите и чувствата на героинята, този роман изпреварва времето си като протофеминистки текст. Когато е публикувана през 1847 г., Бронте е атакувана от критици за това, което те смятат за антихристиянско чувство в нейната непоколебима критика на потисничеството на викторианското общество.
- „Панаир на суетата“ от Уилям Текери – класическият роман проследява живота на две противоположни жени – хитрата и безмилостна Беки Шарп и сладката и наивна Амелия Седли, на фона на английското общество по време на Наполеоновите войни. Книгата е сатирично изследване на манията за богатство, статус и социално изкачване. Разказът заплита сложна история за любов, предателство и изкупление, изобличавайки суетата и лицемерието на висшето общество.
- „Приключенията на Шерлок Холмс“ от Артър Конън Дойл – остра и увлекателна, тази колекция показва как точно Шерлок Холмс се превърна в културен феномен и най-разпознаваемия детектив на всички времена.
- „Ана Каренина“ от Лев Толстой – ако обичате дълги книги, тогава това е книгата за вас. Този епичен роман разказва паралелните истории на Анна Каренина и Константин Левин в продължение на над 800 страници – занимавайки се със социална промяна, политика, теология и философия в Русия през деветнадесети век.
- „Възлюбена“ от Тони Морисън – този роман разказва историята на бивша афро-американска робиня, която след бягство в Охайо е преследвана от призрака на починалата си дъщеря. Разказът е трогателно изследване на физическите, емоционални и психологически белези, нанесени от институцията на робството, и борбата за идентичност и себеприемане след нея. Аз лично не съм я чела, но е много напред в повечето класации. Носителка е на Пулицър от 1988 г.
- „Големите надежди“ от Чарлз Дикенс – младо момче сираче, живеещо с жестоката си по-голяма сестра и нейния мил съпруг ковач, има среща с избягал затворник, която променя живота му.
- „Хари Потър“ от Дж. К. Ролинг – аз не съм чела нито една част, защото не е моето, но няма как да не го включа в тази препоръка, защото поредицата е любима на милиони.
- „Клетниците“ от Виктор Юго – смятан от мнозина за едно от най-ярките литературни произведения на 19-ти век, Клетниците обхваща бурните 17 години от 1815 до 1932 г., през които политиката, справедливостта, религията и любовта достигат своя връх в Юнското въстание в Париж.
- „Лолита“ от Владимир Набоков – със сигурност повдига много въпроси, но засяга нещо, което е реалност много отдавна.
- „Моби Дик“ от Херман Мелви – романът е подробен разказ за обсебващия стремеж на отмъстителния морски капитан да преследва гигантски бял кашалот, който е причина за загуба на крака му. Безмилостното преследване на капитана, въпреки предупрежденията и опасенията на неговия екипаж, ги отвежда на опасно пътешествие през моретата. Историята е сложно изследване на доброто и злото, манията и естеството на реалността, изпълнена с богати описания на китолова и морето.
- „Мечо Пух“ от Алън А. Милн – дори нямам думи колко харесвам тази книга. Моля, прочетете я.
- „Убийство в Ориент Експрес“ от Агата Кристи – когато снежна буря спира луксозния Ориент Експрес, на борда настъпва смърт и зависи от детектива да сглоби пъзела, особено след като всички във влака изглежда имат алиби. Прекрасна книга от прекрасната Агата Кристи.
- „Магьосникът от Оз“ от Лиман Франк Баум – доколкото знам по книгата е направен първият цветен филм, което никак не е малко. Спомнях си, че първо я чух на плоча от Балкантон. Все още не съм я чела.
- „Престъпление и наказание“ от Достоевски – всичко ли е позволено на човека, мъртъв ли е неговият вътрешен бог? Отговорът на този въпрос ще намерите в един от великите романи на руската литературна мисъл. „Престъпление и наказание” излиза за пръв път през 1866 г. в „Русский вестник”. Според критици и изследователи творбата е първият от цикъла велики романи на Достоевски.
- „Братя Карамазови“ отново от Достоевски – писан в продължение на две години, този философски роман поставя под съмнение големи теми като вяра, свободна воля и морал.
- „Аз, Клавдий“ – написан под формата на автобиография на римския император Клавдий, романът на Робърт Грейвс улавя лудостта и разврата на древен Рим. Обожавам тази книга!
- „Кръстникът“ от Марио Пузо – и книгата, и филмът са велики.
- „Робинзон Крузо“ от Даниел Дефо – класически приключенски роман за мъж, който прекарва 28 години на отдалечен тропически остров, срещайки канибали, пленници и бунтовници, преди да бъде спасен. Историята е известна с реалистичното изобразяване на физическото и психологическото развитие на главния герой и с подробното описание на опитите му да създаде живот за себе си в пустошта. Романът е интерпретиран като алегория за развитието на цивилизацията, както и като критика на европейския колониализъм.
- „Властелинът на пръстените“ – Дж. Р. Р. Толкин – този епичен фентъзи роман се съсредоточава около скромен хобит, на когото е поверена задачата да унищожи мощен пръстен, който може да позволи на тъмния господар да завладее света. Придружен от разнообразна група спътници, хобитът тръгва на опасно пътешествие из Средната земя, борейки се със злите сили и изправен пред множество предизвикателства. Разказът, богат на митология и сложни теми за доброто срещу злото, приятелството и героизма, е оказал дълбоко влияние върху фентъзи жанра.
- „Възвишено и земно“ от Дейвид Вайс – разкошно пресъздаване на живота на великия композитор Волфганг Амадеус Моцарт.
- „Оризовата майка“ от Рани Маника – описва живота на една забележителна жена от Малайзия. Едва четиринайсетгодишна Лакшми напуска родния Цейлон и отпътува за далечната Малайзия, където се омъжва за много по-възрастен мъж. Ражда всяка година, докато навърши деветнайсет. Въпреки крехката си възраст тя поема грижата за голямото семейство. С необикновена сила на волята Лакшми оцелява от неописуемия кошмар на японската окупация, причинила големи страдания на всички. Много интересна и добре написана книга.
- „Портретът на Дориан Грей“ от Оскар Уайлд – романът проследява живота на красив млад мъж, който след като е нарисуван портретът му, е разстроен да разбере, че картината ще остане красива, докато той старее. След като изказва желание картината да остарее вместо него, той с шок открива, че желанието му се сбъдва. Докато се отдава на живот на хедонизъм и неморални действия, портретът му става все по-гротесков, отразявайки щетите, които действията му нанасят на душата му. Историята служи като предупредителна история за опасностите от суетата, егоизма и преследването на удоволствия без оглед на последствията.
- „Тес от рода Д‘ърбървил“ от Томас Харди – трагична история за млада жена на име Тес, която идва от бедно семейство в провинциална Англия. Тес е изпратена да работи за богато семейство, където е съблазнена от мъж, който я изоставя, след като забременява. Бебето умира и Тес е отхвърлена от общността си. Романът изследва темите за съдбата, несправедливостта и потисническия сексуален морал на своето време.
- „Къщата на духовете“ от Исабел Алиенде – сага за няколко поколения, която изследва живота на семейство Труеба, на фона на политически катаклизми в неназована латиноамериканска страна. Разказът се ръководи от силните и магически жени на семейството, включително ясновидката Клара и нейната внучка Алба. Историята обхваща три поколения, преплитайки лични, социални и политически нишки и е богата на елементи на магически реализъм. Романът изследва темите за любовта, насилието, социалната класа и борбата за власт.
- „Пипи Дългото Чорапче“ от Астрид Линдгрен – книгата разказва историята на Пипи Дългото Чорапче – момиче със свръхчовешка сила, което живее само в цветна къща в малко шведско селце. С маймунка и кон, Пипи се впуска в поредица от смешни и често абсурдни приключения, противопоставяйки се на обществените норми и авторитета на възрастните с нестандартната си мъдрост.
- „Жерминал“ – от Емил Зола – мрачен и реалистичен портрет на живота на миньорите във Франция през 19 век. Главният герой, млад мъж, който започва работа в мина, се забърква в трудностите и експлоатацията, пред които са изправени работниците, което води до участието му в стачка. Историята изследва теми за бедност, социална несправедливост и борба за правата на работниците, като същевременно предоставя подробно описание на миньорския живот, от опасните условия на труд до сплотените общности.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Съвети как да четем повече книги