Някои може да ме оборят, но за мен, за момента това е най-красивата ни пещера. Имам да посетя и много други и може да променя мнението си, но засега това е перлата в короната. Името й идва от двамата братя Съе и Сею, които са я открили когато са я използвали да се укриват се в нея от турците по време на робството. Намира се в с. Брестница на 110 км. от София. Дълга е 400 м. и посещението й трае около 30 минути, винаги организирано като се влиза с група и водач, който изнася кратка беседа, а ако е в настроение и по-дълга. Цената на билета е 10 лева и беседата е включена в нея. Температурата вътре е 8-11°С целогодишно, а влажността е 96%. Има сталактити, сталакмити и сталактони, както и единствените в България „хеликтити“ – наклонени настрани сталактити. Причина за това е постоянното въздушно течение, което отклонява посоката на капките вода встрани. За 1 см от тези образувания са необходими около 150 години.
Предполага се, че пещерата е на 3.5 млн. години и може би затова е толкова богата на форми и прилича на приказка. За първи път е проучена през далечната 1883 г., а днес вече е една отлично благоустроена и осветена пещера, обявена за природна забележителност и част от 100-те национални природни обекта. Носете си книжката за печат.
Състои се от пет зали.
Купена
Дълга е 50 и широка 19 метра, ориентирана е в посока изток-запад и е сравнително бедна на образувания. Името си е получила от високия 3.5 м каскадно оформен сталагмит, наподобяващ купа сено.
Срутището
Наречена е така заради падналите от тавана блокове, вероятно от земетресение, станало преди векове. Интересен тук е огромният сталактон, наречен „Дебелата Берта“, който наистина прилича на голямо оръдие. Малките сталактити по тавана наподобяват вкаменен дъжд, а на южната стена на залата внимателното око може да забележи женска фигура, често оприличавана на чакащата майка на поета Димчо Дебелянов. В западния край са каменните струни, наречени Органът на пещерата. Когато водачът прокара дървената пръчка, която носи със себе си по тези струни, музиката, която се чува е забележителна и напълно неочаквана!
Концертна зала/Хармана
Размерите на почти кръглото помещение са 41 на 40 метра. Най-дебелият сталактон на пещерата е тук – с височина 4.5 и обиколка 13 метра. Северната му страна искри, сякаш е посипана със скреж или със скъпоценни камъни. Това е причината да го наричат още Брилянтен.
Акустиката тук е забележителна, затова и провеждането на един или два концерта тук не е случайно.
Белият замък
Тук се виждат фигурите на лъв, орел, прикования Прометей, боздугани, мраморни колони, хан Кубрат и неговата жена, балдахини, но най-впечатляващ е образът е на замък.
Космос
Наречена е така заради образуванието, което наподобява ракета в полет. От пода се издигат сложно оформени сталагмити – майка с дете на ръце, Кремълските дворци, Белоградчишките скали и др.
Фермата „Сините щрауси“
След като посетите пещерата, и ако имате време, можете да отидете до фермата за щрауси в селото. Основана е през далечната 2001 г. само с няколко щраусови яйца, купени от Белгия. Стопанинът, Стефан Данаилов, е доста странна птица, но не му се връзвайте. Само срещу вход от 1.50 лв., ще ви изнесе дълга беседа, от която ще научите много и любопитни факти за обитателите на фермата, които освен щрауси са и емута. На мен лично ми беше много интересно. После ще се разходите за кратко буквално пред животинките, ще имате само няколко минути, а накрая може да си купите по някой сувенир или просто пера от щраус в естествен вид, или боядисани в красиви цветове. Най-скъпи са белите (15 лв.), които идват от мъжките щрауси, оцветени в черно и бяло, а останалите – кафяви и сиви (от женските) са на цени от 0.50 до 5 лв. в зависимост от размера. За да бъдат годни перата да си ги купите, трябва да бъдат откъснати от щрауса докато е жив, „да му се пусне кръв“, както каза Стефан, иначе перото ще загине и няма да може да краси дома ви или да се ползва за направата на бижута, които неговата съпруга продава много успешно на абитуриентките. Исках да си купя обеци, които знам, че са много ефектни, но бяха свършили. Общо взето в магазинчето нямаше останало почти нищо, а аз съм гледала снимки в интернет и знам, че обикновено изборът на сувенири е доста голям. Интересното е, че кожата на щраусите се използва за направата на чанти и обувки и е единствената, която не може да бъде имитирана и фалшифицирана, защото по нея има специфични малки „пъпчици“.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Деветашка пещера – внушителна и вълнуваща
Вазова еко пътека и манастир „Седемте престола“
Терме Букурещ – вълнуващо СПА изживяване