Да поддържате мотивация за писане е трудно. Да сте концентрирани след претоварения работен ден или многото задачи през уикенда може да е предизвикателство. Независимо дали сте в лошо настроение, уморени или нещо не се е случило както очаквате, поддържането на мотивация за писане е често срещана борба.
Един ден, в който ще си кажете „не ми се пише“ може лесно да се превърне в два, след това в десет… докато накрая се откажете напълно.
Има толкова много автори, които се отказват при първия, втория или дори третия път когато се опитват да напишат книга, защото са загубили мотивацията си и са се поддали на отлагане или страх.
Ако искате да издадете книга, трябва да пишете всеки ден дори да ви се струва прекалено и вътрешно да се съпротивлявате.
Ето седем съвета как да се върнете към писането и да възродите любовта си към разказването на истории.
Започнете с по-малки, постижими цели
Интелигентните цели, които са реалистични и базирани на времето, мотивират. Неясни, нереалистични или дори невъзможни цели побеждават и обезсърчават.
Много хора започват да си мислят „Трябва да пиша колкото е възможно повече“ или си поставят висока цел като 1000 думи на ден. И когато не постигнат тези цели, те се разочароват. Чувстват го като провал. Това е най-лошият начин да се мотивирате да пишете. Най-добре е да пишете 250 думи на ден. Този брой думи е достатъчно нисък, за да бъде лесно постижим.
Не се старайте да бъдете перфектни
Просто излейте на страницата всичко, което ви идва на ум. Няма да е перфектно, дори може да ви се стори ужасно. Но това е окей. Повечето първи чернови са ужасни. Книги, които впоследствие стават бестселъри започват като ужасни първи чернови. Книгата така или иначе ще премине през множество редакции, преди някой дори да я види. Не се тревожете колко добро или лошо е това, което сте написали и започнете да улавяте идеите си. Можете да ги накарате да звучат прекрасно и така както ви се иска по-късно. Не редактирайте докато пишете. Просто пишете.
Поставете си крайни срокове
Няма по-добър мотиватор от крайния срок. Погледнете календара и задайте краен срок за всяка глава от вашата книга и завършена първа чернова. Това ще запали огъня и ще ви принуди да отделяте време всеки ден, което е изключително важно.
Вземете си почивка
Ако все пак попаднете в блокаж, отдръпнете се от писането. Отидете на разходка сред природата, в парка, около квартала или на джогинг. Понякога това помага да премахнете блокажа и да поканите креативността отново. Ако това обаче не сработи, върнете се към писането чак на следващия ден. Прочетете нещо вдъхновяващо от любим автор или слушайте подкасти. Когато получите вдъхновение, седнете пред лаптопа и започнете да пишете.
Организирайте вашето място за писане
Средата има силно въздействие върху мотивацията. Намерете място, където пишете най-добре. Уверете се, че е далеч от разсейващи фактори. Изключете телевизора и оставете телефона си. Някои хора смятат, че музиката помага на тяхното състояние на ума когато пишат. Опитайте, но ако ви разсейва повече, отколкото вдъхновява си осигурете тишина.
Награждавайте се
Използването на „подкуп“ за малко мотивация от време на време никога не вреди. Обещайте си нещо сладко, чаша кафе, отидете на кино или шопинг или си осигурете някаква малка награда за постигане на отделните вече планувани етапи по време на вашата сесия за писане.
Спомнете си защо започнахте да пишете
Спомнете си защо изобщо започнахте да пишете и се съсредоточете отново върху историята, която възнамерявате да разкажете. Визуализирайте идеята си като завършен роман с герои и свят, който сте създали. Представете си чувството на постижение, когато приключите. След това седнете и започнете да пишете.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
От къде можете да закупите книгите на Цвете Лале и кои са те
Какво прави една книга наистина добра? Ръководство за начинаещи писатели
Кои са качествата на добрия писател?
50 книги, които да прочетеш задължително