Положителното мислене не е магия и няма да накара всичките ви проблеми да изчезнат. Това, което ще направи, е да ги направи да изглеждат по-управляеми и да ви помогне да подходите към трудностите по по-положителен и продуктивен начин.
Положителното отношение включва поддържане на оптимистичен възглед за живота. Това означава да бъдете весели и изпълнени с надежда, дори когато сте изправени пред предизвикателства. Позитивните хора търсят доброто във всяка ситуация и са благодарни за това, което имат. Те са склонни да виждат чашата наполовина пълна, вместо наполовина празна. Това, че сте позитивни, не означава, че никога не изпитвате отрицателни емоции или никога не се борите с песимистични мисли. Всеки има дни, в които се чувства отпаднал или обезкуражен. Разликата е, че позитивно мислещите не позволяват на негативните си емоции да ги контролират и поддържа високи вибрации.
Предлагам ви няколко трика как да бъдем по-позитивни.
Фокусирайте се върху добрите неща
Предизвикателните ситуации и препятствията са част от живота. Когато се сблъскате с такива, съсредоточете се върху добрите неща, без значение колко малки или привидно незначителни изглеждат. Ако се замислите винаги ще намерите доброто и положителното дори и в най-неприятната ситуация. Например, ако нещо, което много сте искали отпадне, помислете как това ви освобождава време, за да направите това, което отдавна отлагате и което ви харесва и ще ви донесе удоволствие.
Практикувайте благодарност
Доказано е, че практикуването на благодарност намалява стреса, подобрява самочувствието и насърчава устойчивостта дори в много трудни времена. Помислете за хора, моменти или неща, които ви носят някакъв вид утеха или щастие, и се опитайте да изразите своята благодарност поне веднъж на ден. Това може да е благодарност към колега за помощта с проект, на любим човек за измиването на чиниите или на вашето куче за безусловната любов, която ви дава. Водете си дневник на благодарността. Записването на нещата, за които сте благодарни, може да подобри чувството ви за благополучие и да ви даде доза оптимизъм. Правете го всяка вечер преди лягане и можете да си ги четете в моменти на трудност.
Обърнете се към хумора
Смехът намалява стреса, безпокойството и депресията. Освен това подобрява уменията за справяне с трудности, настроението и самочувствието. Затова си позволете да се смеете. Това ще направи нещата да изглеждат по-малко трудни.
Започнете всеки ден с положителна нагласа
Създайте ритуал, в който да започвате всеки ден с нещо вдъхновяващо и позитивно. Ето няколко идеи:
- Кажете си, че ви предстои чудесен ден или друго си измислете друго кратко положително утвърждение.
- Слушайте весела, игрива песен или плейлист и танцувайте докато се оправяте за работа.
- Споделете малко позитивизъм като направите комплимент или нещо хубаво за някого.
Намерете своята мантра
Мантрите много помагат да се отървете от негативните си мисли. Намерете своята и винаги когато усетите, че умът ви е заседнал в негативното, започнете да си я повтаряте. Моята е „Аз съм канал на силата и светлината“ и много ми помага. След като си я кажа няколко пъти, се усещам приповдигната и всичко ми тръгва напред. Други популярни мантри са „Всичко ще бъде наред“ или „Ти ще се справиш“. Изберете своята.
Практикувайте произволни прояви на доброта
Не можете да се ангажирате с редовна доброволческа работа? Няма проблем. Дори една малка проява на доброта може да има подобен ободряващ ефект. Изследователи са открили, че когато хората извършват три до пет акта на доброта на ден, изпитват значително подобряване на настроението, което увеличава чувство за щастие. Това не означава непременно да е нещо голямо. Може просто да пуснете някой пред вас на опашката, да платите сметката в супермаркета на стара жена или да купите шоколадово яйце на чуждо дете.
Събирайте се с положителни хора
Намерете хора с положителна нагласа към света и излизайте заедно. Важното е да ви карат да се чувствате добре. И съответно ограничете контактите с хора, които ви натоварват и отнемат от енергията ви.
Откажете се от споровете
Има една сентенция „По-добре щастлив, отколкото прав“, така че избягвайте всички спорове. Дори и да докажете накрая, че правото е на ваша страна, не си заслужава нервите и негативите, които ще изпитате докато го правите. Споровете свалят вашите вибрации на ниско ниво и накрая само ще се чувствате зле. Изобщо не си заслужава.
Намерете си хоби
Това ще стимулира вашата креативност и ще ви помага да се откъсвате от негативната реалност, в която сте попаднали. Може да е рисуване, разходка в парка, готвене, четене, тичане или поход в планината.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
25 положителни нагласи, които ще ви отворят вратата към парите
100 неща, за които да си благодарен
Как да повишим самочувствието си?